ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > 23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – AKCJA „POLUB KSIĄŻKĘ!”

23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – AKCJA „POLUB KSIĄŻKĘ!”

23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego historia w Polsce sięga roku 2008. W ramach tego święta 23 kwietnia wiele bibliotek i księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Z okazji Święta Książki ogłaszam akcję ” Podziel się książką!”. Trwa ona od 21 kwietnia br. do 29 maja 2020 roku. W tym czasie uczniowie ZSRiP MIRiP w Krakowie proszeni są o promowanie literatury poprzez przesyłanie mi w wersji elektronicznej na maila edytasgawin@gmail.com „reklamy książki” zawierającej:

  1. autora i tytułu książki, która zrobiła na Was wrażenie i chcielibyście polecić ją innym,
  2. okładki tej książki (zdjęcie pobrane z sieci lub samodzielnie zrobione),
  3. kilku słów z poleceniem – „Dlaczego warto przeczytać właśnie tę książkę?”; można napisać pokrótce, o czym jest książka i jaki to gatunek literacki. Chodzi o zachęcenie koleżeństwa do przeczytania czegoś wartościowego. Można polecać też materiały dostępne online. Liczę na to, że niebawem zostaną otwarte biblioteki publiczne i będziecie mogli pożyczyć książki.

Ważne: jedna osoba może przesłać nawet kilkanaście „poleceń”, niekoniecznie wszystkie na raz. Będę je upubliczniać na bieżąco na Facebooku Biblioteka Rzeźnicza Quattro i nowo utworzonym Padlecie. Forma pracy/reklamy jest dowolna, byle zawierała elementy zawarte w punktach 1-3. Wierzę w Wasze zamiłowanie do literatury i wyobraźnię. Chciałabym umieścić pierwsze prace w Internecie już w najbliższy czwartek – w Dniu Książki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia! Edyta Gawin / n-el bibliotekarz




Współpracujemy z: