ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > KU PAMIĘCI – 80. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ (1940–2020)

KU PAMIĘCI – 80. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ (1940–2020)

80. rocznica zbrodni katyńskiej 1940 – 2020.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów.

Na początku października 1939 r. władze sowieckie podjęły decyzję o utworzeniu dwóch „obozów oficerskich” w Starobielsku i Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie, przeznaczonego dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa. Wśród uwięzionych znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy, powołanych do wojska w chwili wybuchu wojny. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję ,obok nich w obozach znaleźli się również kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego.

3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego.

Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tak zwanym „trybie specjalnym”, bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej 2010 -2020

70 lat później, 10 kwietnia 2010 roku w Katyniu miała się odbyć druga część uroczystości poświęconych rocznicy zbrodni katyńskiej z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości nie doszły do skutku wskutek katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, w której zginęła cała polska 96-osobowa delegacja udająca się na obchody samolotem, w tym prezydent RP Lech Kaczyński.

Na pokładzie samolotu znalazł się absolwent naszej szkoły śp. Andrzej Przewoźnik, niezwykle skromny człowiek który całe swoje życie poświęcił walce o pamięć osób represjonowanych, przez 18 lat nieprzerwanie sprawując funkcję Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z jego inicjatywy doprowadzono do odbudowy i ponownego otwarcia Cmentarza Obrońców Lwowa oraz polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Zadbał też o upamiętnienie ofiar mordu w Jedwabnem i ofiar konfliktów polsko-ukraińskich. To on przygotowywał obchody siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej – zarówno tej wcześniejszej z 7 kwietnia 2010 roku z udziałem premierów Polski i Rosji, jak i tej, która miała się odbyć 10 kwietnia z udziałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Żył i pracował z szaleńczą aktywnością. Jakby mógł przypuszczać, że tak niewiele mu jeszcze zostało” Andrzej Piaseczny




Współpracujemy z: