ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > BYLIŚMY W KRAKOWSKIEJ OPERZE !!!

BYLIŚMY W KRAKOWSKIEJ OPERZE !!!

We wtorkowe popołudnie 20 listopada 2018 roku uczestniczyliśmy w niezwykłym muzyczno-wokalnym widowisku – operze Ignacego Jana Paderewskiego „Manru”.
Znajomość libretta, elektroniczna wersja tekstu dzieła prezentowana podczas przedstawienia i przepiękna artykulacja wokalistów pozwoliły nam rozumieć sens śpiewanych arii.  Fenomenalne wykonanie partii  śpiewanych, szczególnie liryczne wyznania cygana Manru i wieśniaczki Ulany, zachwyciły liryzmem, a zarazem  koloraturą i potęgą głosów.

Pozostaliśmy również pod wrażeniem wirtuozerii i instrumentacji zaprezentowanej przez Krakowską Orkiestrę Opery i Operetki i jej bogatej obsady w stylu wagnerowskim.

Szczególnie przepięknie i nostalgicznie wybrzmiały te partie partytury, które prezentowały uczucia głównych bohaterów Manru, Ulany i cyganki Azy.

Przedstawienie zachwyciło także choreografią tańców, ogromną ilością wykonawców, obecnością chóru dziecięcego. Szczególnie podobały nam się  przepiękne cygańskie tańce w takt tamburyn i skrzypcowe partie na liryczną cygańska nutę.

Zwróciliśmy również uwagę na ponadczasowość dzieła, ukazuje ono bowiem tak współczesny problem wykluczenia i ksenofobii wobec tych, którzy nie przynależą od zawsze do danej grupy społecznej.

Dzieło wystawione przez krakowskich artystów jest wielkie, to dzieło nie tylko Paderewskiego, ale również współczesnego reżysera –  Laco Adamika tak bardzo związanego z krakowskim środowiskiem artystycznym i wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego stworzenia, a nam dali możność oglądnięcia Go. Za co serdecznie dziękujemy.

– uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie, klasa 1 TT, 1 TL i 2 A wraz z opiekunami, p. Ireną Firlej-Liszką i p. Pauliną Zacharą

PS. Dla zainteresowanych:

Jak co roku Opera Krakowska zaprasza zarówno widzów, jak i wszystkie zainteresowane osoby na Dzień Otwarty. Odbędzie się on 8 grudnia w godz. 10.00-14.00, pod hasłem „10 lat w gmachu Opery”.
Współpracujemy z: