– wykonuje i rozbiera pokrycia dachowe
– wykonuje obróbki dekarskie i odwodnienia połaci dachowych
Na etapie prac przygotowawczych będziesz pracować samodzielnie, często w odosobnieniu, na dachu; w drugim etapie pracy będziesz działać przynajmniej w dwu-, trzyosobowym zespole. W tym zawodzie ogromnie ważna jest odpowiedzialność, obowiązuje zasada, że na wysokości jeden drugiego ubezpiecza, jak w górach. Niezbędne są zdolności manualne oraz wyobraźnia przestrzenna. Praca dekarza wymaga dużej dokładności.
Kariera edukacyjna:
Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach: kominiarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter izolacji budowlanych, kamieniarz, cieśla, zdun, betoniarz-zbrojarz, monter konstrukcji budowlanych, technik renowacji elementów architektury, technik dróg i mostów kolejowych, monter systemów rurociągowych, monter nawierzchni kolejowej. Warto rozwijać swoje umiejętności z zakresu rysunku technicznego i geometrii wykreślnej.
Warunki pracy:
Będziesz pracować 8 do 9 godzin. W naszym klimacie jest to zawód sezonowy. Na dachu można pracować tylko w dzień i do tego wyłącznie wówczas, gdy nie pada i gdy nie jest bardzo zimno. Dlatego w zimie lub w czasie złej pogody zwykle będziesz przygotowywać w warsztacie elementy poszycia, a w sezonie od kwietnia do listopada pracować na dachu.
Kariera zawodowa:
Pracę znajdziesz w przedsiębiorstwach budowlanych, rzemieślniczych warsztatach remontowo-budowlanych wykonujących roboty dekarskie. Możesz prowadzić własną firmę świadczącą usługi z zakresu robót dekarskich.
Fot. M. Frankowska
Zdjęcia wykonane w zakładzie blacharsko-dekarskim pana Grzegorza Adamskiego.
http://www.adamskidachy.krakow.pl/
Film prezentujący zawód dekarz: