ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > KONKURS „WŁOSKIE MIASTA” ROZSTRZYGNIĘTY

KONKURS „WŁOSKIE MIASTA” ROZSTRZYGNIĘTY

Konkurs „Włoskie miasta” rozstrzygnięty!

Po odgadnięciu hasła z krzyżówki, należało określić związek miasta (główne hasło z krzyżówki) z dynastią Jagiellonów. Pierwsza hasło krzyżówki i odpowiedź na pytanie przesłała Joanna Klimczyk z klasy 3 BFS.

Nasze hasło to Bari, miasto w południowych Włoszech, położone nad Adriatykiem. Bari jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. Z miastem związana była królowa Bona. Królowa Bona, a wcześniej księżna, pochodziła z możnego włoskiego rodu książąt Mediolanu – Sforzów.

18 kwietnia 1518 r. w Krakowie odbyły się uroczystości zaślubin z Królem Zygmuntem I Starym i koronacja Bony. Bona u boku polskiego króla była bardzo aktywna i pozostawiła po sobie trwałą spuściznę. Mówi się o niej, że z ziemi włoskiej do Polski przywiozła przyprawy korzenne, włoszczyznę oraz ducha renesansu. W 1556 r. Królowa Bona, skłócona z synem Zygmuntem II Augustem wróciła do księstwa Bari. Tam w 1557 r. została otruta. Pochowano ją w bazylice pw. św. Mikołaja w Bari.

Konkurs fotograficzny „DOLINKI PODKRAKOWSKIE W OBIEKTYWIE”  przedłużamy do 30 września 2022 r.

 
Współpracujemy z: