ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > MARSZ ŻYWYCH W DNIU PAMIĘCI O OFIARACH ZAGŁADY

MARSZ ŻYWYCH W DNIU PAMIĘCI O OFIARACH ZAGŁADY

„Nawet najgorszy totalitaryzm nie jest w stanie zniszczyć woli życia i woli trwania”

28 kwietnia 2022 roku, w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), przedstawiciele samorządu naszej Szkoły wraz z opiekunem panem Rafałem Matusem, nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie, uczestniczyli w Marszu Żywych na  terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Marsz wyruszył spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz , a zakończył się w byłym Auschwitz II-Birkenau. Trasa przemarszu liczyła trzy kilometry. Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, instrumentu liturgicznego z baraniego rogu. Przemarsz trzykilometrową „drogą śmierci” pomiędzy obozami jest wyrazem hołdu, jaki uczestnicy składają ofiarom Holokaustu. Obok siedmiu Ocalałych w marszu uczestniczyli:  Prezydent RP Andrzej Duda,  młodzież z różnych krajów, oraz ukraińscy Żydzi, których obecność podkreślała tragedię zbrodni, zarówno tych minionych nazistowskich zbrodni na narodach Europy, jak i tych współczesnych – na narodzie ukraińskim, bestialsko mordowanym  przez rosyjski totalitaryzm. Niech podsumowaniem tej przejmującej uroczystości będą słowa Prezydenta RP Andrzeja. Dudy:

Jesteśmy tutaj żeby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, do kultywowania swoich tradycji, do rozwoju. Krzyczymy głośno: nie dla nienawiści, nie dla antysemityzmu, nie dla antyukrainizmu, nie dla antypolonizmu, nie dla nienawiści. Kto morduje, kto łamie prawo międzynarodowe, musi za to ponieść twardą i bezwzględną odpowiedzialność. Nigdy więcej wojny, nigdy więcej Holokaustu. Wieczna pamięć pomordowanym, wieczna pamięć wszystkim ofiarom nienawiści.

 

 

 

 
Współpracujemy z: