Start > Aktualności > Aktualności > #MOJANIEPODLEGŁA

#MOJANIEPODLEGŁA

„Jest wśród nich artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni.

Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią,

urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego,

nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI.

Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali.

Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne,

poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.”

W dniu 7 listopada 2018 roku uczniowie klasy 2 A w ramach akcji moja niepodległa pod opieką nauczyciela historii Rafała Matusa wraz z płk Tomaszem Jamróz-Piłsudskim (który jest krewnym brata marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Piłsudskiego, dodatkowo jego pradziadek ze strony matki służył w Legionach Polskich) wzięli udział w lekcji historii „Śladami Ojców Niepodległości w Krakowie”. Podczas spaceru po pięknym jesiennym Krakowie młodzież wysłuchała opowieści o trudnej drodze do Wolności, oraz odwiedziła miejsca pamięci poświęcone bohaterom sprzed 100 lat. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod monumentami: Józefa Piłsudskiego i legionistów walczących za Polskę w czasie Wielkiej WOJNY, kpt. Antoniego Stawarza – który wyzwolił Kraków z rąk austriackich już 31 X 1918 roku, Ignacego Daszyńskiego polityka, premiera, pisarza i publicysty, współtwórcy Niepodległości, działacza Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. Wilhelma „Wilka” Wyrwińskiego kpt. Wojska Polskiego poległego w walce w obronie Lwowa w 1918 roku. Nasza wyprawa była hołdem dla wszystkich Polaków walczących za wolność naszej Ojczyzny.