ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody Narodowego Święta Niepodległości już od dawna stanowią jedną z najważniejszych dat w naszym kalendarzu szkolnych uroczystości.

102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest jednak szczególna, gdyż przypada na czas ograniczeń związanych z pandemią Covid -19, dlatego też sposób świętowania w tym roku przybiera nieco inną formę.
Na początek przypomnijmy sobie okoliczności, w jakich Polacy odzyskali wolność. Obejrzycie krótki film przybliżający nam, co wydarzyło się w Polsce ponad 100 lat temu. Animacja powstała na wystawę „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Warto jednak pamiętać, że niepodległość zaczęła się w Krakowie – to nasze miasto jako pierwsze z polskich miast już 31 października 1918 r. odzyskało wolność. To stąd 6 sierpnia 1914 r. wyruszyły drużyny strzeleckie – zalążek przyszłych Legionów Polskich. To w Krakowie powstał Naczelny Komitet Narodowy, polityczna reprezentacja polskich stronnictw. To tutaj z inicjatywy m.in. Patrona naszej szkoły Ks. Kard. Adama Stefana Sapiehy powstał Książęco – Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny. To wreszcie w Krakowie polscy posłowie uchwalili deklarację opowiadającą się za pełną niepodległością i zjednoczeniem ojczyzny, a następnie ogłosili przynależność ziem polskich zaboru austriackiego do odradzającej się Polski.

Pamiętając o ojcach naszej niepodległości oraz o tym, że nasze miasto jest szczególnie ważne na mapie odradzającego się państwa polskiego, nasi nauczyciele pan Rafał Matus i pan Wojciech Zgud postanowili nieco przybliżyć te wydarzenia. Do udziału w projekcie zaproszony został również przyjaciel naszej szkolnej społeczności – pan Tomasz Jamróz Piłsudski – wnuk brata marszałka Józefa, Adama Piłsudskiego, który jak zwykle ma dla was wiele ciekawych informacji. Ich wystąpienia możecie obejrzeć na specjalnie na tę okazję nakręconym filmie.

W ramach tegorocznych szkolnych obchodów zapraszamy do udziału w projekcie „Niepodległa do Hymnu 2020”, będącego kontynuacją tradycji wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Pomimo obostrzeń epidemiologicznych chcemy podtrzymać tę piękną tradycję i śpiewać także w tym roku – zachęcamy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi – z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Wystarczy o godz. 12.00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Więcej informacji na temat oficjalnych obchodów święta:
https://www.gov.pl/web/kultura/narodowe-swieto-niepodleglosci-hucznie-choc-zdalnie

Chętnych zapraszamy również do przesłania nam zdjęć, na których utrwalicie, w jaki sposób w tym wyjątkowym czasie świętujecie rocznicę niepodległości. Ta niezwykła galeria znajdzie się na szkolnym FB, stanowiąc żywą kartę z kalendarza historii naszej szkoły. Zdjęcia opatrzone tytułem Niepodległa 2020 wysyłajcie na adres edytasgawin@gmail.com

Zachęcamy również do obejrzenia relacji z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie z lat ubiegłych, podczas których tradycyjne wszystkie klasy rywalizowały w Konkursie Patriotycznym o Puchar Pani Dyrektor: 2016, 2017, 2018, 2019.

🇵🇱 Pani Dyrektor przyznała Puchar Dyrektora 2020 dla nauczycieli: pani Barbary Piotrowskiej, pani Edyty Gawin, pana Rafała Matusa, pana Wojciecha Zguda oraz pani Moniki Olejnik. Za pielęgnowanie tradycji patriotycznych w ZSRiP. 🇵🇱
Współpracujemy z: