W dniach 14-15.04.2025 roku nauczyciele przedmiotów logistycznych p. Agnieszka Kuś i p. Przemysław Kubal wzięli udział w Ogólnopolskim kongresie nauczycieli branży TSL organizowanym przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu pod patronatem The Chartered Institute of Logistics and Transport – CILT(UK) – Polska oraz Polskiej Unii Transportu. Temat przewodni Kongresu brzmiał: „Współczesne wyzwania logistyki a nowe technologie”.
Tegoroczny Kongres poświęcony był kształtowaniu kompetencji i wyzwań, które stawia przed pracownikami i pracodawcami rynek pracy, a także możliwym ścieżkom kariery w firmach z sektora TSL oraz ich rozwojowi. Była to także okazja do wskazania zarówno nowych jak i kluczowych sposobów kształcenia dla wspomnianego sektora kompetencji, jak i do zwiększenia świadomości w szkołach ponadpodstawowych co do kierunków rozwoju.
W ramach kongresu miały miejsce zajęcia w Branżowym Centrum Umiejętności w Dziedzinie Logistyki oraz wystąpienia przedstawicieli firm z sektora TSL oraz środowiska akademickiego.
Program zawierał następujące wystąpienia:
1. Sektorowa Rada ds. Kompetencji Transport Drogowy i Logistyka Transportu Drogowego – Rektor – dr Marcin Pawęska, prof. MWSLiT.
2. Stopnie naukowe w MWSLiT we Wrocławiu – prof. dr hab. inż. Zenon Zamiar, Prorektor MWSLiT we Wrocławiu.
3. Współpraca szkół z pracodawcami i uczelniami – Urszula Przystalska, Dyrektor Technikum Akademickiego przy MWSLiT we Wrocławiu.
4. Prezentacja Branżowego Centrum Umiejętności w Dziedzinie Logistyki – Sławomir Mazurek, Dyrektor BCU.
5. Sztuczna inteligencja w branży TSL – prof. dr hab. Jerzy Korczak.
6. Współczesne wyzwania logistyki – dr inż. Michał Kruszyński, Prodziekan MWSLiT we Wrocławiu.
7. W czyich rękach jest przyszłość branży TSL – dr Grzegorz Wiśniewski.
8. Sztuczna inteligencja – wyzwania dla firm transportowych – Dominik Patron, Dyrektor Oddziału, Skrzypczyk-Trans PL Sp. z o.o.
9. Prezentacja scenariuszy VR jako narzędzia wspierającego dydaktykę w zawodach technik logistyk – technik spedytor.
10. Cyfryzacja i automatyzacja w logistyce – mgr Patrycja Bill-Józefiak.
11. Aktualne problemy w branży transportowej – TSL Prezes Polskiej Unii Transportu – Leszek Luda.
Okazją do integracji uczestników Kongresu, czyli dyrekcji szkół a także pracowników naukowo-dydaktycznych, w szczególności nauczycieli zawodów takich jak: technik logistyk, technik spedytor, magazynier-logistyk, technik transportu kolejowego, technik eksploatacji portów i terminali była uroczysta kolacja w Pałacu Krzyżowa.