ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > „Piękna Niepodległa” w Muzeum Armii Krajowej

„Piękna Niepodległa” w Muzeum Armii Krajowej

W poniedziałek 26 listopada młodzież klasy I ZWB (zwycięzcy konkursu historycznego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole), dzięki współpracy nauczyciela historii Rafała Matusa z paniami Jolantą Matykiewicz i Teresą Śliską z Hufca Pracy w Krakowie realizowali kolejny etap historycznego projektu „Ojcowie Niepodległej”. Było nim wyjście do Muzeum Armii Krajowej na wystawę „Piękna Niepodległa”. Wystawa wpisuje się w krakowski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomina o dzielnych Polkach, zarówno z czasów I Wojny Światowej, z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz II Wojny Światowej. Młodzież miała możliwość poznać sylwetki uczestniczek tych wydarzeń. Wystawa uświadamia, że w organizacjach niepodległościowych od początku działały kobiety. Pełniły rolę kurierek, sanitariuszek, a wiele z nich walczyło z bronią w ręku. Piękne życiorysy Polek przedstawione na tablicach uzupełnia mnóstwo oryginalnych fotografii, dokumentów i pamiątek. W drugiej części zwiedzania muzeum młodzież miała możliwość obejrzenia wystawy stałej, która w bardzo obrazowy sposób dokumentuje działalność Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych a w szczególności Armii Krajowej. Ukazuje również życie narodu polskiego pod okupacją niemiecką i sowiecką. Przewodniczka przybliżyła uczestnikom postacie generała Emila Fieldorfa „Nila” patrona muzeum, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz ojca Adama Studzińskiego. Setki zdjęć, pamiątek, elementy umundurowania i uzbrojenia wzbogacone multimediami znakomicie wprowadziły zwiedzających w klimat tamtych czasów.
Współpracujemy z: