W sobotę 7 września 2024 roku do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz 19 przybyła Małopolska Pielgrzymka Rzemieślników i Przedsiębiorców. Organizatorami wydarzenia są Kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, Zarządem Spółdzielni Rzemieślniczej „Kalwarianka” oraz izbami rzemieślniczymi: Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Izby Rzemieślniczej w Tarnowie pod patronatem Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.
Przybyli Pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, modląc się na kalwaryjskich dróżkach, aby w asyście pocztów sztandarowych złożyć kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II.
Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta w bazylice, której przewodniczył Ks. Infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz duszpasterz małopolskich rzemieślników. Na początku Mszy, zgromadzonych wiernych powitał o. Cyprian Moryc OFM, kustosz sanktuarium. Podkreślił, że Pielgrzymka ta jest wyjątkowa, ponieważ skupia rzemieślników, którzy poprzez pracę swoich rąk, przyczyniają się do tworzenia piękna.
Homilię wygłosił Ks. Dariusz Raś, który zaznaczył, że sanktuarium kalwaryjskie można uznać za dom Maryi, ale również za miejsce związane z rzemiosłem, ponieważ opiekunką tego miejsca jest żona rzemieślnika, stolarza, cieśli – świętego Józefa:
– Jezus Chrystus to dziecko rodziny rzemieślniczej. Rodzina Jezusa żyje z pracy rąk, z umiejętności rękodzielniczych, dlatego Pan Jezus mówi: Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: oto moja matka i moi bracia. Jesteśmy tutaj dwa tysiące lat po tych słowach, jako prawdziwa rodzina Jezusa – podkreślał kapłan.
W słowa te wsłuchiwali się liczni przedstawiciele małopolskiego rzemiosła. Naszą Izbę reprezentował Prezes Janusz Kowalski, który stawił się w Sanktuarium wraz z Członkami Zarządu MIRiP oraz reprezentacją Cechów zrzeszonych w MIRiP. W Pielgrzymce brały udział również reprezentacje zaprzyjaźnionych izb, na czele z m.in: Dyrektorem tarnowskiej izby Barbarą Blachą, Dyrektorem izby w Bielsku-Białej Lechem Malczykiem. W uroczystościach brali także udział uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie wraz z Dyrektor Szkoły Panią Elżbietą Kosacką.
Na zakończenie Mszy Świętej w imieniu małopolskich rzemieślników głos zabrał prezes Janusz Kowalski, dziękując za przybycie oraz za wspaniałą organizację. Uznał Pielgrzymkę za jedno z najważniejszych dla małopolskich rzemieślników wydarzenie, ze względu na jej długą tradycję, której kontynuowanie wzmacnia więzi rzemieślników z ich historycznym dziedzictwem i lokalnymi korzeniami.
Po uroczystościach Pielgrzymi zostali zaproszeni na wspólny posiłek.