ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniach 30 września i 1 października 2022 r. społeczność Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie świętowała obchody Dnia Patrona Szkoły – ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, Księcia Niezłomnego.

Spotkaniu w auli przewodziła Pani Dyrektor Szkoły –  Elżbieta Kosacka oraz Prezes MIRiP, pan Janusz Kowalski.
Dyrektor Szkoły, Grono Pedagogiczne, pan Tomasz Kowalik, zastępca Dyrektora MIRIP w Krakowie, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie oraz zaproszeni goście, m. in. pan Grzegorz Adamski – mistrz szkolący w zawodzie dekarz, pani Anna Wojsa-Świetlik z Departamentu Skarbu i Gospodarki, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i pan Rafał Kunaszyk, prezes oddziału małopolskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, wzięli udział w ślubowaniu klas pierwszych.

Po odsłuchaniu Hymnu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej pierwszoklasiści wygłosili rotę ślubowania.

Do pełnoprawnych już uczniów naszej Szkoły, zwrócili się: Pani Dyrektor, Prezes MIRiP oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Kinga Gałek, uczennica klasy 4 TLP. W swoich przemówieniach życzyli uczniom chęci do nauki, powodzenia, odnalezienia się w nowym miejscu i realizacji celów oraz pasji. 

Ten świąteczny dzień był też okazją do wyróżnienia kolejnej grupy osób, uczniów, rzemieślników i pracowników Szkoły, którzy w sposób szczególny przyczyniają się na co dzień do jej rozwoju i promocji. Zostali oni uhonorowali odznaczeniami „R” 🏆.

Tegoroczne odznaczenia i certyfikaty trafiły kolejno do:

Srebrna odznaka R: p. Grzegorz Onyszkiewicz – nauczyciel geografii i przedmiotów turystycznych, p. Adam Cichowski, sponsor wielu słodkich upominków dla społeczności szkolnej, współwłaściciel cukierni Cichowscy.

Brązowa odznaka R:

pracownicy

p. Kamila Bielamowicz,
p. Anita Dudek-Sas
p. Renata Grzyb
p. Zuzanna Kurek
p. Anna Kodzikowska
p. Wiesława Magiera
p. Danuta Paduch
p. Elwira Piątkowska
p. Katarzyna Samolej

oraz uczniowie:

Bartosz Cioch – kl. 3 TH
Bernadetta Gawron – kl. 4 TEP
Oliwia Koczwara – kl. 4 TH
Klaudia Koszyk – kl. 4 TLP
Gabriela Marta Wiśniewska – kl. 4 TE
Weronika Zając – kl. 4 TLP
Wiktor Zamorski – kl. 2 TH
Sylwia Zapała – kl. 4 TE

Ważną częścią spotkania było zaprezentowanie przez pana Tomasza Kowalika założeń projektu SukcesJA. 

Następnie grupa uczniów uczestnicząca w programie Sukcesja oraz goście uroczystości przeszli na I piętro szkoły, gdzie została odsłonięta miedziana tablica z nazwą i logo szkoły. Wykonał ją pan Grzegorz Adamski, znakomity rzemieślnik, wyróżniony w ubiegłym roku srebrną odznaką „R”. Następnie w jednej z sal lekcyjnych rozpoczęło się inauguracyjne spotkanie projektu „Małopolska Sieć Sukcesorów: SukcesJa”, realizowanego przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. To spotkanie prowadził Tomasz Kowalik, wicedyrektor MIRiP.
 
 
W auli miała zaś miejsce prelekcja nt. Patrona Szkoły. Sylwetkę Sapiehy przybliżył uczniom pan Rafał Matus, nauczyciel historii. Po części edukacyjnej delegacja uczniów klas pierwszych pod opieką nauczycieli udała się na Wawel i złożyła wiązankę na krypcie Księcia Niezłomnego.

Ślubowanie przygotował i poprowadził (wraz z panem Henrykiem Kuczajem, nauczycielem wychowania fizycznego, i SU) niezawodny pan Wojciech Zgud, nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, współopiekun Samorządu Uczniowskiego ZSRiP MIRiP. Serdeczne podziękowania także dla: pani Barbary Gawin, pani Edyty Gawin i pani Moniki Olejnik za przygotowanie wniosków oraz certyfikatów Kapituły R.

Dopełnieniem obchodów szkolnego Dnia Patrona były wycieczki klasowe do miejsc związanych z ks. kard. A. S. Sapiehą.

Ciekawostka:

Na końcu galerii znajduje się zdjęcie obrazu Matki Boskiej Różańcowej (Bazylika Trójcy Świętej u Dominikanów w Krakowie).  kaplicy. To cudowny obraz, który miał być wymalowany na pamiątkę bitwy chocimskiej w 1621 r.. W 300 lat później został ukoronowany przez biskupa Sapiehę na pamiątkę tych wydarzeń. O koronację wizerunku krakowscy dominikanie starali się od 1913 roku. Gdy abp Adam Sapieha koronował obraz [w 2 października 1921 roku], na Rynku zgromadziło się 100 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski. – Trwał narodowy entuzjazm z powodu odzyskanej niepodległości, radość po wygranej Bitwie Warszawskiej. To było wielkie święto – opowiada autorka książki o dziejach kultu Pani Różańcowej. (źródło) Tę informację i fotografię zawdzięczamy pani Barbarze Gawin 🙂 Gratulacje!




Współpracujemy z: