ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

W dniu 01.12.2021 r. odbyła się wycieczka klas 3 TTP, 3 TEP, 3 ZF, 3 ZFP oraz 4 A do Oświęcimia, w którym znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „KL Auschwitz – Birkenau”.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzu jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera, nazywany także „fabryką śmierci”.

Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, wystawę multimedialną przedstawiającą Holocaust Żydów wraz z kopią „Księgi imion” czyli wszystkich pomordowanych Żydów w czasie wojny, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okulary, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i in. przybory.

Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka kilometrów – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

Opiekunami wycieczki byli Wioleta Micherda, Barbara Piotrowska oraz Renata Grzyb.

Mamy nadzieję, że przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem dla uczniów.

 
Współpracujemy z: