Celami wycieczki było poznanie historii średniowiecznego Krakowa, kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów poprzez aktywny odbiór sztuki oraz integracja i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
W Muzeum Krakowa – Rynek Podziemny uczniowie poznawali realia średniowiecznego miasta. Na wystawie Śladem europejskiej tożsamości Krakowa (link: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – Muzeum Krakowa) uczniowie obejrzeli relikty średniowiecznej zabudowy i fundamenty Sukiennic, przedmioty codziennego użytku średniowiecznych Krakowian przedmioty związane z cechami rzemieślniczymi oraz monety. Niewątpliwym walorem wystawy były liczne filmy, makiety i wizualizacje. Uczniowie mieli okazję przebywać na średniowiecznym cmentarzysku, w piwnicach Kramów Bogatych oraz zważyć się na średniowiecznej wadze.
Z kolei w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (link: Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach – O oddziale – Muzeum Narodowe w Krakowie (mnk.pl)) uczniowie mogli zobaczyć w 4 salach wystawowych: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego i Chełmońskiego jedną z największych w Polsce stałych wystaw polskiego malarstwa i rzeźby następujących nurtów: realizmu i naturalizmu, impresjonizmu oraz początków malarstwa o charakterze symbolicznym.
Integracji klasy i wzmocnieniu więzi koleżeńskiej sprzyjały ładna pogoda oraz walory turystyczne centrum Krakowa.