ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Projekty > PO WER 2018 > Sprawozdanie z wyjazdu do Brna Gr. II 2019

Sprawozdanie z wyjazdu do Brna Gr. II 2019

SPRAWOZDANIE

z wyjazdu 16 uczestników w ramach projektu

Nauka w połączeniu z praktyką gwarancją lepszego startu w dorosłość.
Staże dla 33 uczniów w przedsiębiorstwach w Czechach” 

w dniach 24.03.2019 – 06.04.2019

 

24 marca 2019 r. w niedzielę, druga grupa uczestników projektu (pierwsza grupa uczestniczyła w projekcie rok temu) ruszyła do Brna. O godzinie 9:30 młodzież zebrała się pod szkołą, by posłuchać ostatnich wskazówek dotyczących wyjazdu od asystenta koordynatora projektu p. Beaty Ostrowskiej. Uczniom i opiekunom rozdane zostały bluzy i koszulki oraz pakiety z materiałami reklamowymi promującymi szkołę oraz projekt. Po około 5-godzinnej podróży uczestnicy dotarli na miejsce i zostali zakwaterowani w pokojach dwu i trzyosobowych, po czym udali się na obiadokolację. Następnie odbyło się spotkanie organizacyjne z dyrektorem szkoły p. Andrzejem Bartosiem, który przedstawił zasady, regulamin panujący w szkole oraz harmonogram dwutygodniowego pobytu w Brnie. Zostały rozdane bilety komunikacyjne i identyfikatory, umożliwiające wejście na teren obiektu i internatu, przewodniki turystyczne i inne materiały niezbędne podczas pobytu. Po spotkaniu młodzież miała czas wolny oraz krótka wieczorna „odprawa” z omówieniem planu na następny dzień.

W drugi dzień II (poniedziałek) po śniadaniu uczestnicy udali się na spotkanie z dyrektorem Bartosiem, który opowiedział historię oraz ciekawostki na temat Czech oraz tutejszej kultury. Wprowadzeni zostali w podstawy języka czeskiego, poznali najczęściej używane słówka i zwroty. Na spotkanie przybyli też przedstawiciele placówek, które zapewniły uczniom praktyki. Następnie uczniowie poznali miejsca swoich praktyk i codzienną drogę na zajęcia. Po obiedzie – czas wolny, można było zapoznać się i skorzystać z wyposażenia obiektu – siłownia, stół bilardowy, ping-pongowy, boiska sportowe itp. Po kolacji młodzież odwiedziła tutejszy park trampolin.

Dzień trzeci – 26 marca 2019 (wtorek) młodzież zaczęła bardzo wcześnie – od pobudki o 5:30, a następnie o 6:00 zjedli śniadanie. Po śniadaniu każdy ruszył na miejsce swoich praktyk.

W zawodzie stolarz praktykę odbywali Karol i Kordian z uczniami pierwszego i drugiego roku w Střední škola polytechnická w Brnie. Na praktykach wykonywali zadania takie jak: cięcie desek na miarę, trasowanie czopów i gniazd wczepowych, wiercenie gniazd. Podczas pracy odwiedził ich dyrektor szkoły. W kolejnych dniach wykonywali wstępne składanie krzeseł: klejenie nóg, pasowanie poprzeczek krzeseł, czopów do gniazd, sklejanie bocznych części krzeseł, przygotowywanie materiału na blaty krzeseł, zaokrąglanie krawędzi, trasowanie otworów na kołki i wiercenie, łączenie elementów krzeseł, klejenie blatów, zaprawianie ubytków, czyszczenie, szlifowanie – obróbka końcowa. Chłopcy przyznali, że podczas praktyk czasami nie rozumieli Czechów, ale gestykulacja wiele pomagała . Wiele zdań jednak rozumieli z uwagi na podobieństwo języka czeskiego i polskiego. Podczas okresu szkolenia za granicą nabyli nowe umiejętności a na pamiątkę otrzymali własnoręcznie zrobione przez siebie krzesła.

Piotrek odbywał praktykę w zawodzie fryzjer w salonie fryzjerskim Kadeřnictví Nové sady 44 w Brnie, pod nadzorem pani Lenky Fišerové. Gdy były luźne dni, Piotrek obserwował pracę fryzjerów i pomagał im, przygotowując przybory do zabiegów fryzjerskich i sprzątając stanowiska salonu, rozmawiając z pracownikami salonu i wymieniając  doświadczenia. Były też dni bardziej intensywne, podczas których mógł wykazać się w kręceniu włosów na lokówce, myciu włosów, zmywaniu i nakładaniu farby, strzyżeniu damskim maszynką, strzyżeniu męskim, modelowaniem i stylizacją włosów. Piotr ocenił, że praca Czechów różni się od pracy Polaków – nie tyle chodzi o umiejętności, co techniki wykonywania różnych zabiegów. Najważniejsze dla niego było to, jak miło przyjęli go pracownicy i uczniowie w salonie, pomimo bariery językowej wszyscy próbowali ze nim rozmawiać, poznać go, byli bardzo mili, pozytywnie nastawieni i opiekowali się nim podczas stażu. Piotr i jego umiejętności zostały docenione na praktykach; jak sam stwierdził, był chwalony przez kadrę, co zaskoczyło go i na pewno dodało pewności siebie.

Daniel odbywał praktykę w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych w Integrovaná střední škola automobilní w Brnie oraz w Autosalonie Motortec. Wykonywał wiele czynności związanych z mechaniką pojazdową, zajmował się pracą taką jak: wymiana rozrządu, chłodnicy, wywarzanie kół, rozbieranie i składanie silników, diagnostyka. Nauczył się wielu rzeczy na temat pracy przy samochodach, zdobył wiedzę komputerową oraz wizualną.

Uczennica w zawodzie cukiernik – Zuza, odbywała praktyki Cukrárně Nálepkova 5 w Brnie, pod nadzorem pani Kateřiny Savarowej. W pierwszym dniu praktyki została bardzo dokładnie oprowadzona po cukierni, w której odbywała praktyki. Standardy polskie i czeskie wg Zuzy bardzo się różnią. Pracownia podzielona była na część dla pracowników i praktykantów. Czescy cukiernicy ogromną wagę przywiązują do wagi 😉 ciastek. Każde ciastko musiało mieć idealnie odważone składniki i musiało ważyć tyle samo co poprzednie. Podobała jej się również możliwość wyboru przez praktykanta codziennie nowego ciasta, którego chce się nauczyć robić i  zrobienie go od podstaw po dekorację. Zajmowała się robieniem cytrynowego ciasta kruchego, ciasteczek z marmoladą i kremem kawowym, kakaowych rogalików kruchych, rolad karmelowych, ciastek biszkoptowo-kokosowych, szprycowaniem czekoladowymi wzorkami, dekoracją świąteczną na mazurki, lepieniem króliczków  i kurczaczków wielkanocnych, figurek z masy cukrowej. Nauczyła się przede wszystkim modelarstwa oraz wykonywania dekoracji.
Zuza wskazuje na wyjątkowo przyjazną atmosferę w pracowni, problemów z porozumieniem też nie było, ponieważ wiele nazw zawodowych czeskich jest takich samych jak polskie. Zdecydowanie dobrych stron wg Zuzi było wiele, przede wszystkim dobre dopasowanie stażu oraz bardzo mili pracownicy w zakładach. Szkolenia bardzo otwierały wyobraźnie na nowe rzeczy.

Wincenty – uczeń na kierunku technik logistyk, trafił na praktykę do szkoły logistyki pocztowej. Na początku odbył szkolenie z obsługi programu informatycznego, który służy do który służy do planowania i zamawiania pociągów do transportu. Kolejnego dnia brał udział w konkursie z wiedzy logistycznej, co było nie lada wyzwaniem, z uwagi na to, że pytania były po czesku. Koledzy z praktyk tłumaczyli mu pytania na język angielski, tak, żeby Wincenty mógł udzielić odpowiedzi 😊 Kolejne dni praktyk minęły na wypełnianiu dokumentów pocztowych, fiskalnych, wprowadzaniu danych do systemu, szkoleniu nt. przedsiębiorstw w Czechach, konferencji  z logistyki, którą prowadził wraz z koleżankami Azjatką, Włoszką i kolegą z Ukrainy. Odwiedził również pracownię z symulatorem prowadzenia pociągu i tramwaju, gdzie prowadził pojazd, oczywiście stosując się do przepisów drogowych. Na szkoleniach dowiedział się również wiele o systemie domów inteligentnych  oraz bardzo skutecznych zabezpieczeniach antywłamaniowych. Na jednych z zajęć mógł projektować i wydrukować wybrany obiekt, z którego potem powstała osobista zawieszka do np. kluczy. Wincenty brał również udział w zajęciach terenowych np. na stacji kontroli pojazdów. Widział ponad 100-letnie maszyny do obsługi przekładni i szlabanów. Odwiedził też Pocztę Czeską. W ostatni dzień praktyk został bardzo miło pożegnany przez p. dyrektor oraz inżynierów, uczących w szkole.

Michał – uczeń w zawodzie elektromechanik, podczas praktyk uczęszczał do szkoły spawalniczej, uczestniczył w specjalistycznych warsztatach instalatorskich i stale pracował w warsztatach elektrycznych. Na początku pierwszego tygodnia Michał poszedł do oddzielnego miejsca pracy w Praźakova z Piotrem i Dawidem (instalatorzy). W ten sposób zapoznał się z zasadami techniki chłodniczej i klimatyzacyjnej, testowaniem gięcia rury Cu za pomocą zginarki hydraulicznej, podłączeniem przewodów elektrycznych zgodnie z przedstawionymi schematami, rozciąganiem kabli do rur ochronnych, podłączaniem wtyczek 230 V, przełącznikami klatek schodowych, instalacją pokrywy instalacji elektrycznej. Wykonywał montaż okablowania pod silniki 3-fazowe, cały czas uczył się też czeskiego, żeby polepszyć swój kontakt z Czechami, starał się brać udział w rozmowach o układach i schematach na zajęciach.

Chłopcy w zawodzie monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych – Dawid i Piotrek, po zapoznaniu się z miejscem praktyk i pracodawcą, uczyli się wielu nowych technik oraz nabywali zdolności potrzebnych w ich zawodzie. Zajmowali się wykonywaniem podłączań do np. grzejnika, uczyli się spawania elektrodą i migomatem różnej wielkości przedmiotów, montażem pionów wodno-kanalizacyjnych i gazowych, lutowaniem, przygotowywaniem i składaniem instalacji, zgrzewaniem PP-R PCV. Chłopcy nabyli nowe umiejętności oraz ukończyli kurs zgrzewania i lutowania.

Uczniowie w zawodzie technik obsługi turystycznej odbywali praktyki w szkole hotelarsko-turystycznej.  Na miejscu przywitał ich Dyrektor Szkoły i opowiedział o Szkole. Następnie uczniowie przyglądali się pracy szkoły, uczestniczyli w lekcjach (j. angielskiego, j. czeskiego i hotelarstwa).  Mieli trochę problemów z dogadaniem się, ponieważ niewielu czeskich uczniów mówiło po angielsku, ale ponieważ czeski i polski to podobne języki więc dali radę!

Później Dyrektor przedstawił uczniom zadanie, które miękli wykonać podczas praktyk w Brnie: mieli opracować i zaplanować wspólnie z 2 czeskimi uczennicami 5-cio dniowy wyjazd dla grupy polskich uczniów związany ze zwiedzaniem Brna.

Kolejnego dnia, po przywitaniu z czeskimi uczniami młodzież udała się do pięknej sali szkolnej urządzonej na wzór biura podróży i przystąpiła do realizacji swojego zadania po wcześniejszym podzieleniu na 2 grupy: podział obowiązków, planowanie programu wspomnianej wyżej wycieczki, harmonogramu, ustalenie celu, szukanie informacji, tłumaczenie na j. angielski, opracowanie strony tytułowej  projektu wycieczki, spisu treści. Z rówieśnikami czeskimi rozmawiali głównie po angielsku, co uznali za dobry trening w szlifowaniu tego języka.

Następnego dnia praktyki rozpoczęły się w centrum Brna spotkaniem z dyrektorem szkoły hotelarsko-turystycznej Panem Jurha, który zaprosił naszą młodzież na pyszną kawę, gdzie lepiej mogli się z nim poznać, a także z czeskimi uczennicami,  z którymi opracowywali projekt wycieczki. Później uczestnicy podzielili się na 2 grupy i udali się na zwiedzanie Brna, żeby móc umieścić w przygotowywanym projekcie miejsca warte zobaczenia przez polskich uczniów. Udali się także do kilku hoteli by poznać ich oferty i cenniki. Byli też na punkcie widokowym, w centrum, w sklepie z pamiątkami, tam zauważyli rzecz bardzo charakterystyczną dla Czech – mnóstwo przeróżnych pamiątkowych krecików ze słynnej czeskiej bajki. Widzieli zegar słoneczny z latającą piłeczką, którą zwiedzający mogli łapać. Bardzo podobała im się pięknie zdobiona brama i ogromna rzeźba krokodyla.

Zwiedzanie Brna na cele przygotowywanego projektu uczniowie kontynuowali następnego dnia. Piękna pogoda pozwoliła na lepsze przyjrzenie się licznym zabytkom i innym ciekawym miejscom.

Pojechali także nad leżące niedaleko Brna jezioro, gdzie zobaczyli przepiękne widoki, zieleń, drzewa, liczne łódki, rowerki. Uwagę młodzieży przyciągnęła stojąca na brzegu rzeźba w kształcie ogromnej zapałki, pod którą stała ławeczka z wypaloną zapałką.

Po południu uczniowie udali się na wycieczkę po kościołach istniejących w Brnie (jedno z zadań przygotowywanego projektu), każdy wcześniej przygotował opis jednego wybranego obiektu i podczas tej wyprawy „oprowadzał” wszystkich uczestników wyjazdu na praktyki do Brna opowiadając, czego się dowiedział – tak jakby oprowadzał grupę uczniów z Polski. Uczniowie bardzo się zaangażowali i poczuli się jak prawdziwi przewodnicy!

Kolejnego dnia młodzież, po podzieleniu na grupy, odbywała swoje praktyki w biurach podróży oraz w hotelach. Osoby, które były w biurach podróży zobaczyły jak wygląda praca w takim biurze, rozmawiali z właścicielami o Krakowie i jego zabytkach (po angielsku i trochę po czesku – znów dobry trening w doskonaleniu języka!). Przyglądali się jak robiony jest przykładowy profil uczestników wycieczki, kalkulacja imprezy oraz plan ramowy, a także program rezerwacyjny, system wyszukiwania ofert wypoczynku oraz zasady i obowiązki panujące w biurze podróży. Uczniowie odbywający praktykę w hotelach mogli zobaczyć jak funkcjonuje cały hotel.

W następnym dniu praktyk uczniowie kontynuowali opracowywanie planu wycieczki dla uczniów z Krakowa: kończyli opisy atrakcji Brna, sporządzili kalkulację, ulotkę i opis projektu.

Kolejnego dnia odbyli spacer po mieście i spróbowali regionalnych potraw  i smaków – to też było potrzebne do przygotowywanego projektu wycieczki!

Przedostatniego dnia praktyk uczniowie opracowywali ostatnie szczegóły przygotowywanego wraz z czeskimi koleżankami projektu wycieczki: dokończyli kalkulację, poprawili ulotkę i dopracowali pozostałe szczegóły. Dyrektor Szkoły sprawdził efekty ich pracy i uznał, że bardzo dobrze wywiązali się ze swojego zadania!

W ostatnim dniu praktyk nasza młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy – w pełni ukończony projekt 5-cio dniowej wycieczki uczniów z Polski do Brna, który dyrektor szkoły, w której była praktyka, ocenił bardzo wysoko! Potem nastąpiło serdeczne pożegnanie – nasi uczniowie dostali drobne upominki, a bardzo sympatyczny – wg naszej młodzieży – pan dyrektor prezent w postaci krakowskich słodkości oraz publikacji o Krakowie. Był tym niewątpliwie bardzo zaskoczony i zadowolony! Za tak wspaniale przygotowaną praktykę należało się!

Ciężko było naszym uczniom się pożegnać, zwłaszcza z sympatycznymi dziewczynami czeskimi, które cały czas ofiarnie im towarzyszyły i bardzo pomagały przy tworzeniu projektu wycieczki pokazując piękno Czech. Umówili się z nimi w przyszłym roku w Krakowie, kiedy będą zwiedzać nasze miasto w ramach wycieczki – nagrody za opiekę i pomoc naszym praktykantom podczas pobytu w Brnie !

Zgodnie podsumowali, że nauczyli się wielu rzeczy z zakresu turystyki, nabrali więcej pewności siebie, zwłaszcza w posługiwaniu się j. angielskim! Zwłaszcza samodzielne oprowadzanie po zabytkach znalazło ich uznanie, bo było to coś, czego nikt z nich do  tej pory nigdy nie robił, a bardzo się przyda w przyszłości w pracy.

Natomiast Olek, który kształci się w zawodzie kucharz,rozpoczął swoją praktykę od przygotowania potrawy z serc wołowych, czego nigdy do tej pory nie robił. Kolejnego dnia Olek zajmował się siekaniem, krojeniem warzyw (obróbka wstępna produktów).
Następnego dnia Aleksander również zajmował się obróbką warzyw, robił także sos waniliowy.
W kolejnych dniach praktyki robił także sałatki, kluseczki z ciasta ziemniaczanego z szynką, makaron z kurczakiem, gnochci ziemniaczane oraz słynne czeskie knedliki. Olek gotował także bigos, smażył cebulę oraz ostrzył noże, a także przyglądał się pracy czeskich praktykantów.
Ostatniego dnia praktyk serdecznie pożegnał się z czeskimi uczniami i innymi osobami, z którymi pracował podczas zajęć praktycznych.

Po praktykach uczniowie korzystali z czasu wolnego na terenie ośrodka, mieli do dyspozycji saunę, mogli grać w siatkówkę, tenisa ziemnego, piłkarzyki, bilard, siłownię, gry planszowe, ping-pong, kręgle.
Korzystali również z atrakcji poza ośrodkiem. Trzeciego dnia pobytu  uczestnicy projektu udali się na zwiedzanie średniowiecznego Zamku – Twierdzy Spilberk. Było trochę lekkiej wspinaczki na wzgórze, na którym usytuowany jest zamek, oglądanie twierdzy, podziwianie widoków i pamiątkowe zdjęcia.
Po kolacji trzeciego dnia pobytu uczniów czekała nie lada atrakcja – wyjście do Parku Laserowego, gdzie miło spędzili czas i mogli się zintegrować z  kolegami z Czech. Warto dodać, że ponieważ jedna z koleżanek miała problem z kolanem to kilka osób zrezygnowało z części zabawy, żeby dotrzymać jej towarzystwa, co robili każdego dnia pobytu, kiedy ich koleżanka nie mogła z powodu kontuzji uczestniczyć w niektórych zajęciach. Warto docenić taką postawę!
Wszyscy zgodnie uznali, że zabawa była super!
Kolejnego dnia uczniowie po kolacji udali się do Aquaparku popływać na basenach.

Mieli też zajęcia plastyczne – ozdabiali swoje indywidualne kubeczki, niektórzy bardzo twórczo,  i bardzo ich ta zabawa wciągnęła. Na zakończenie wszyscy złożyli swoje podpisy na kubku z nazwą i logo naszej Szkoły.

Innego dnia w ramach tych zajęć uczniowie  malowali koszulki. Zrobili to z wielką wyobraźnią, koszulki były przepięknie ozdobione, a jak sami mówią, zabawa przy tym była przednia!

Wybrali się także na zwiedzanie Brna i przy pomocy swoich kolegów uczących się zawodu technik obsługi turystycznej dowiedzieli się sporo ciekawych rzeczy o brnieńskich zabytkach.

W sobotę uczniowie udali się na wycieczkę do Morawskiego Krasu gdzie zobaczyli Jaskinię Macocha, robili zdjęcia nad przepaścią, wędrowali po skałkach, wspinali się,  podziwiali widoki, z góry zjechali na szczęście górską kolejką gondolową, bo dotarcie na szczyt kosztowało ich sporo wysiłku. Kolejnym punktem było zwiedzanie właśnie Jaskini Macocha: uczniowie stwierdzili, że widoki były tam nieziemskie, liczne formy krasowe, stalaktyty, stalagmity, jeziorka, płynęli także łodzią po podziemnej rzece. Młodzież była zachwycona tym, co zobaczyła, nie przeszkadzał im nawet panujący w jaskini chłód. Po wyjściu z jaskini pojechali jeszcze małą ciuchcią do sklepu z pamiątkami.

Ale to nie był koniec atrakcji w tym dniu – po drodze do miasta Boskovice uczniowie odwiedzili jeszcze ciekawy, stary zamek. Bardzo podobały im się Boskovice, uznali, że to niezwykle urocze i piękne miasteczko o historycznej  zabudowie, która nadaje mu unikatowego charakteru. Zobaczyli tam Synagogę Maior, Ratusz z wieżą widokową, na którą część osób oczywiście weszła, plac Masaryka, dzielnicę żydowską, zamek na górze. Bardzo zmęczeni ale też zadowoleni wrócili do ośrodka, gdzie mieszkali.

Natomiast w niedzielę uczestnicy udali się do miasteczka Mikulov, położonego tuż przy granicy Czech z Austrią. Zwiedzanie rozpoczęli od wdrapania się na położony na wzgórzu okazały zamek otoczony pięknymi ogrodami. Potem chodzili uliczkami starówki, oglądali pomniki oraz piękny barokowy kościółek. Następnie wspięli się stromą ścieżką na wzgórze Palava lezące nieopodal miasta, gdzie usytuowany był mały kościółek oraz miejsce obrzędowe – charakterystycznie ułożone kamyki ze świeczkami. Ich wysiłki wspinaczkowe nagrodził rozciągający się z tego miejsca przepiękny widok na panoramę położonego niżej miasta.  Kolejnym etapem wycieczki była wędrówka po pagórkach, stromych zboczach i kamieniach, ruinach kilku zamków wokół miasta – 5 km!. Mimo wysiłku humory dopisywały, zwłaszcza że pogoda dopisywała, pięknie świeciło słońce i było bardzo ciepło jak na tą porę roku! Ten owocny wypad został zakończony wyjściem do Aguaparku Moravia: baseny, sauna, leżaczki…. 3- godzinny Relaks po tak intensywnym dniu był niewątpliwie zasłużony.

Kolejnego dnia pobytu młodzież zwiedziła bazylikę św. Marii w Brnie, usłyszała o jej historii i zobaczyła przepiękne bogato zdobione wnętrze. Uczniowie obejrzeli także bibliotekę, gdzie wpisali się do księgi pamiątkowej, jak się potem okazało nielegalnie 😊))!

Przedostatniego dnia pobytu nastąpiło pożegnanie z surowym Dyrektorem Bartosiem, wymiana uwag, pożegnanie i wręczenie upominków osobom z recepcji ośrodka.  Potem pakowanie i na koniec wyjazd do galerii handlowej celem zrobienia zakupów.

Co do minusów – mino wcześniejszego uprzedzenia partnera czeskiego nie bardzo wywiązał się on z zapewnienia odpowiedniego wyżywienia: jedna nasza uczennica jest weganką, a jej posiłki często nie były dostosowane do jej wymagań.

Uczniowie uznali zgodnie, że cały wyjazd był super, poznali wiele wspaniałych osób, nawiązali sporo bliskich relacji z czeskimi kolegami, ale także zintegrowali się między sobą. Nabrali więcej pewności siebie, podnieśli swoje umiejętności w posługiwaniu się j. angielskim – jak spróbowali się sami dogadać to dopiero uwierzyli, że jednak coś potrafią!

Wspomnienia i umiejętności uzyskane podczas tego wyjazdu pozostaną na długo.

W sobotę 6.04.2019 r. po śniadaniu, oddaniu kluczy do pokoi i ostatecznym pożegnaniu z pracownikami ośrodka uczniowie wyruszyli w podróż powrotną do Krakowa, gdzie dotarli wczesnym popołudniem.

Sportowo:

Wycieczkowo:
Współpracujemy z: