Start > Aktualności > Aktualności > Zmiana Warty 28 X 2016r. POLSKA zaczęła się w Krakowie

Zmiana Warty 28 X 2016r. POLSKA zaczęła się w Krakowie

W tym roku przypada 98. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. W samo południe na Rynku Głównym odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, a także uroczysta zmiana warty pod Wieżą Ratuszową.  W uroczystościach wzięli udział potomkowie Antoniego Stawarza oraz innych uczestników tych wydarzeń.  Tego dnia Kraków stał się częścią niepodległej Polski. Państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. Następnie  nauczyciel  historii Rafał  Matus wraz z przedstawicielami  GRH I Brygady Legionów  Polskich zorganizował  spacer  historyczny po Cmentarzu Rakowickim przybliżając młodzieży Zasadniczej  Szkoły  Małopolskiej  Izby  Rzemiosła  i Przedsiębiorczości    historyczne  tło  wydarzeń jesieni  1918 roku. Omawiając   poświęcenie  żołnierzy  polskich w walce o Niepodległość  w hołdzie ich trudowi wraz z uczniami      złożyliśmy kwiaty  i zapalili znicze na grobach październikowych bohaterów w kwaterze  Legionów  na cmentarzu Rakowickim. Wycieczka była możliwa dzięki   nauczycielom Wojciechowi Zgud, Robertowi  Warchalowi, dowódcy  GRH 1pp I Brygady Legionów  Polskich  płk  Tomaszowi  Jamróz-Piłsudskiemu   oraz panu Tomaszowi Kowalikowi  dzięki  którego pomocy mogliśmy  godnie  uczcić  pamięć  bohaterów.

[huge_it_gallery id=”3″]