Start > Aktualności > Aktualności > 2 KWIETNIA 2024 r. – „WDZIĘCZNI” W 19. ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II

2 KWIETNIA 2024 r. – „WDZIĘCZNI” W 19. ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Dziś przeżywamy 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II Wielkiego. Z tej okazji Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”. Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego.

W tym roku w programie przewidziano m.in. zwiedzenie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich z przewodnikiem, które rozpocznie się o godz. 18.00. Będzie to okazja do poznania domu, w którym przez lata mieszkał przyszły papież, jego oczyma. O godz. 19.00 w Sali Okna Papieskiego rozpocznie się projekcja filmu „Świadectwo”, ekranizacji wspomnień metropolity krakowskiego seniora, kard. Stanisława Dziwisza. Kontynuacją będzie spotkanie z wieloletnim papieskim fotografem, Adamem Bujakiem, który podzieli się świadectwem swojej pracy u boku Karola Wojtyły — św. Jana Pawła II. Następnie o godz. 21.00 na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyświetlony zostanie okolicznościowy mapping, przybliżający postać Ojca Świętego oraz jego nauczanie. Nie zabraknie też modlitwy oraz chwili zadumy.

Szczegóły wydarzenia

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. Swą posługę na Stolicy Piotrowej sprawował ponad 26 lat. Pontyfikat Jana Pawła II był obfity pod względem liczby dokonanych beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX, a także – 482 świętych, w tym 11 Polaków.

Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio oraz tysięcy listów papieskich. Ojciec Święty opublikował także kilka książek, w tym przetłumaczoną na 40 języków, uznaną za światowy bestseller „Przekroczyć próg nadziei”, a także „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy!”, „Tryptyk rzymski”, „Pamięć i tożsamość”.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach r., napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja Papieża-Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie. Papież Jan Paweł II odszedł o 21:37. Tradycyjnie o tej godzinie w rocznicę śmierci krakowianie spotykali się przed oknem papieskim przy Franciszkańskiej 3. W związku z obostrzeniami sanitarnymi nie będzie żadnych uroczystości w tym miejscu.

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.