Start > Aktualności > Aktualności > ŚWIATOWY DZIEŃ SIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

ŚWIATOWY DZIEŃ SIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego historia w Polsce sięga roku 2008. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Edukacja literacka od najmłodszych lat jest podstawą rozwoju demokratycznych społeczeństw. To dlatego Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk przygotowały wspólnie publikację, która w dostępny, prosty i atrakcyjny wizualnie sposób odpowiada na pytanie: „Jak sprawić, by nasze społeczeństwo więcej czytało i co dzięki temu zyskamy?”. „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” miał swoją premierę 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Supermoc Ksiażek_Poradnik

W naszej Szkole, z okazji dzisiejszego święta, biblioteka zorganizowała akcję „Zakryj się książką przed koronawirusem!”
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i pracownikom Szkoły za przesłane liczne zdjęcia, dzięki którym mogły powstać poniższe kolaże. Gratuluję świetnych pomysłów! Mam nadzieję, że dostarczą Wam samych pozytywnych emocji i staną się żywą reklamą literatury.

ZAKRYJ SIĘ KSIĄŻKĄ PRZED KORONAWIRUSEM!

I jeszcze trochę ciekawostek: CIEKAWOSTKI CYTATY  WARTO CZYTAĆ WYOBRAŹ SOBIE…

Przyjemnego czytania, nie tylko od święta! 😉

Pamiętaj o poszanowaniu wartości intelektualnej!

Edyta Gawin, nauczyciel bibliotekarz