Start > Aktualności > Aktualności > 9 LUTEGO – DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

9 LUTEGO – DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

We wtorek, 9 lutego 2021 r., obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Materiały edukacyjne:

Bezpieczny Internet

Przypominamy najważniejsze zasady korzystania z Siecie i komputerów:

1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom.

Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu itp. powinny być przez Ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo w Internecie. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

1. Nigdy nie podawaj komuś swoich haseł, danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.

Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, na portalach społecznościowym, np. Facebooku, czy wysyłał wiadomości do wszystkich twoich znajomych jako Ty.

1. Używaj programów antywirusowych, antyspamowych i antyszpiegowskich.

Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich własnych celów.

1. Update!

To że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji aktualizowania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami, które pojawiają się codziennie.

1. Nie wierz wszystkiemu, co czytasz w Sieci.

W Sieci jest wiele stron istniejących tylko po to, aby wyłudzać adresy e-mail i dostarczać na e-skrzynki spam. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

1. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą.

Przyjemnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w Internecie osoba będzie tą samą osobą co w „realu”?

1. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz.

Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz przez komunikator, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi Ciebie, nie widząc go?

1. Nie odpowiadaj na zaczepki w Sieci.

Jeśli ktoś wysyła Ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie – nie odpowiadaj.

1. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
  2. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
  3. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.
  4. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr, zmieniaj je co jakiś czas.
  5. Czytaj regulaminy i umowy licencyjne.
  6. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
  7. Używaj oprogramowania zabezpieczającego przed zagrożeniami z poczty elektronicznej, sieci równorzędnych (P2P) i wszystkich aplikacji dla użytkowników indywidualnych.
  8. Używaj najnowszej wersji przeglądarki internetowej z wtyczką blokującą skrypty.
  9. Używaj oprogramowania zabezpieczającego przed spamem dla każdego posiadanego adresu e-mail.
  10. Używaj automatycznych aktualizacji w systemie Microsoft Windows.
  11. Instaluj wszystkie dostępne poprawki zabezpieczeń, wszelkie aktualizacje zaraz po ich udostępnieniu przez firmę Microsoft, zapory i oprogramowanie wykrywające włamania oraz zabezpieczające przed szkodliwym oprogramowaniem i programami szpiegującymi.

Źródło:

POCZTA ELEKTRONICZNA:

• nie otwieraj nieoczekiwanych lub podejrzanych wiadomości e-mail, bez względu na to, kto jest nadawcą. W przypadku takich wiadomości nie należy nigdy otwierać załączników, ani klikać znajdujących się w nich łączy,
  • jeżeli ufamy nadawcy, należy przeskanować załączniki odpowiednim programem przed ich otwarciem. Jeżeli taka wiadomość zawiera adres URL i jest on niezbyt długi, należy wpisać go ręcznie w odpowiednie pole przeglądarki,
  • należy uważać na wiadomości z prośbą o podanie szczegółów konta (banki i inne instytucje finansowe bardzo rzadko proszą o podanie takich szczegółów drogą elektroniczną),
  • nie należy przesyłać pocztą elektroniczną informacji dotyczących danych finansowych.

PRZEGLĄDANIE STRON INTERNETOWYCH I POBIERANIE PROGRAMÓW Z INTERNETU:

• należy korzystać z usług oceniających reputację stron, aby mieć pewność, że odwiedzany serwis internetowy nie stwarza żadnych zagrożeń,
  • należy uważać na strony internetowe, które wymagają instalacji oprogramowania. Należy skanować wszystkie programy pobierane z Internetu za pomocą aktualnego oprogramowania zabezpieczającego,
  • należy zawsze czytać umowy licencyjne i przerywać proces instalacji, jeżeli razem z daną aplikacją mają być zainstalowane inne „programy”,
  • nie należy podawać danych osobowych w przypadku nieprzewidzianego żądania informacji. Dane osobowe można podawać tylko w takich serwisach, w przypadku których przeglądarka wyświetla ikonę kłódki.

Źródło: http://di.com.pl/porady/25206,0,20_wskazowek_jak_bezpiecznie_korzystac_z_internetu.html

Więcej informacji, poradniki: