Start > Aktualności > Aktualności > ŚWIĘTO RZEMIOSŁA POLSKIEGO I JUBILEUSZ 95-LECIA MIRIP W KRAKOWIE

ŚWIĘTO RZEMIOSŁA POLSKIEGO I JUBILEUSZ 95-LECIA MIRIP W KRAKOWIE

W piękne, słoneczne sobotnie przedpołudnie, 27 maja 2023 r., rzemieślnicy małopolscy rozpoczęli obchody Święta Rzemiosła od uroczystej Mszy świętej w Bazylice Mariackiej odprawionej przez księdza Infułata Dariusza Rasia. W tym roku to wyjątkowy dzień, bowiem przypada Jubileusz 95-lecia istnienia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, będącej organem prowadzącym naszej Szkoły.

Po nabożeństwie orszak rzemieślniczy ze sztandarami przeszedł wokół Rynku Głównego, zatrzymując się przy studzience upamiętniającej postać krakowskiego rzemieślnika Walentego Badylaka, byłego żołnierza Armii Krajowej, pseudonim „Szymon”, emerytowanego piekarza, który 21 marca 1980 roku dokonał aktu samospalenia na krakowskim rynku. Zrobił to w proteście przeciw zakłamywaniu przez władze zbrodni katyńskiej, demoralizacji młodzieży i niszczeniu rzemiosła. Tu delegacja władz Związku Rzemiosła Polskiego i Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości złożyły wiązanki kwiatów. Drugi przystanek to tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę, który na Rynku Głównym w Krakowie 24 marca 1794 r. złożył uroczystą przysięgę, rozpoczynającą powstanie przeciwko Rosjanom, nazwane później insurekcją kościuszkowską. Mówił: „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę”. W tym miejscu zwyczajowo kwiaty składają delegacje wszystkich Cechów uczestniczące w uroczystości. Potem w rytm marszów granych przez Orkiestrę Dętą ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki wszyscy przeszli do hotelu Holiday Inn, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

PRZYZNANE ODZNACZENIA I UHONOROWANE OSOBY

Święto Rzemiosła to również okazja do odznaczenia osób zasłużonych dla polskiego rzemiosła. Znalazła się wśród nich pani Elżbieta Kosacka, Dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie, uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem państwowym przyznanym Pani Dyrektor przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Odznaczenia wręczył w imieniu Prezydenta RP pan Mateusz Małodziński, II Wicewojewoda Małopolski.

Krzyż Zasługi ustanowiony został w 1923 r. Nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Gratulujemy i życzymy dalszych wyrazów uznania!

Ponadto na wniosek pani Dyrektor Elżbiety Kosackiej, Zarząd Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Krakowie, w związku z jubileuszem postanowił uhonorować także Złotymi Odznakami Za Zasługi w Rzemiośle osoby, które pracują na rzecz Izby i jej promocji Szkoły. Na scenę zaproszono więc nauczycieli ZSRiP w Krakowie: p. Sabinę Dudek, p. Barbarę Piotrowską, p. Grzegorza Onyszkiewicza i p. Wojciecha Zguda.

Serdecznie Wam gratulujemy!

Obchody 95-lecia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie
z udziałem delegacji z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie

Uroczystości w Bazylice Mariackiej, uroczysty pochód i Gala