Start > Aktualności > Aktualności > AKADEMICKIE I RELIGIJNE MIEJSCA W KULTURZE KRAKOWA

AKADEMICKIE I RELIGIJNE MIEJSCA W KULTURZE KRAKOWA

Dnia 13.09.2023 roku, grupa uczniów z klasy 5TLP wraz z opiekunem drem Robertem Warchałem, miała przyjemność odwiedzić kilka ciekawych miejsc w Krakowie.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Broscianum przy ulicy Grodzkiej 52. Instytut ten jest jednostką Wydziału Filozoficznego UJ i prowadzi studia na kierunkach filozofia, kognitywistyka i etyka. Młodzież miała okazję dowiedzieć się o różnych dziedzinach filozofii oraz o historii tego renomowanego miejsca nauki. Kraków jest znanym ośrodkiem filozoficznym w Polsce, a Uniwersytet Jagielloński odegrał znaczącą rolę w rozwijaniu filozofii w tym mieście. Możliwość zwiedzenia takiego obiektu wzbogaciła ich wiedzę na temat filozofii Tadeusza Kotarbińskiego oraz Romana Ingardena.

Następnie udaliśmy się do zabytkowego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję podziwiać bogate zdobienia i historię tego miejsca modlitwy. Krypta Zasłużonych w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie to wyjątkowe miejsce pochówku dla znaczących postaci związanych z historią tego kościoła oraz miasta Krakowa. W krypcie można spotkać grobowce i nagrobki wielu znanych postaci, w tym duchowieństwa, arystokracji i innych zasłużonych Polaków.

Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się o misji uczelni i jej związkach z dziedzictwem Jana Pawła II. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie ma wyjątkową pozycję jako instytucja o dużym znaczeniu dla Kościoła katolickiego.

Następnie odwiedziliśmy Kościół św. Norberta oraz zabytkową Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Oba te miejsca mają długą historię i ciekawą architekturę, co było również swoistą okazją do zrozumienia różnorodności religijnej w Krakowie. Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.