ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > DZIEŃ KULTUR NARODÓW ŚWIATA 2023

DZIEŃ KULTUR NARODÓW ŚWIATA 2023

Dzień dobry! Guten Morgen! Bom Dia! Buenos Dias! Καλημέρα! おはようございます! Dobro jutro!

Mamy zaszczyt przedstawić relację z fantastycznego Dnia Kultur Narodów Świata w Zespole Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości.
22 marca 2023 r. odbyła się kolejna edycja konkursu, w którym zaprezentowano 11 krajów.

Tę wyjątkową uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Elżbieta Kosacka, która powitała zgromadzonych i szanowne jury w składzie: pani wicedyrektor Magdalena Piórecka oraz pani kierownik szkolenia praktycznego Renata Grzyb.  Następnie pogratulowała zaangażowania uczniom oraz nauczycielom i życzyła wszystkim dobrej zabawy. (Uwaga spoiler: życzenia miały moc sprawczą, ponieważ zabawa była przednia).

Rywalizację  rozpoczęliśmy od wzorowanego na teleturnieju”1 z 10″ konkursu wiedzy na temat krajów świata. W tym roku znacznie podniesiono stopień trudności. Zamiast tradycyjnych trzech tzw. szans, była tylko jedna. Wprowadziliśmy też nowość – pytania od ekspertów. W tym roku tę rolę pełniły: pani wicedyrektor Magdalena Piórecka, pani Wioleta Micherda, pani Natalia Jagła, pani Edyta Gawin, pani Sabina Dudek oraz pani Barbara Gawin. Czas oraz poprawność odpowiedzi kontrolował człowiek wielu talentów – Maestro Tomasz Czyrny, który w tym dniu wcielił się, niczym kameleon, w wiele ról.

Konkurs z wdziękiem Krzysztofa Ibisza poprowadził pan Wojciech Zgud, a nad prawidłowym przebiegiem czuwały urocze członkinie SU – Nadia Florek i Aleksandra Puchała z 4 TEP.

Zwycięzcami po krótkiej, ale imponującej walce, zostali reprezentanci klasy 1 TT.

Samorząd Uczniowski na wniosek uczestników zapewnia, że w przyszłym roku powrócimy do dwóch szans. Dziękujemy za wszelkie sugestie. Pamiętajcie, razem tworzymy ten dzień, razem tworzymy historię Szkoły.

Kolejnym etapem imprezy był konkurs na najlepszą potrawę. Można śmiało powiedzieć, że przeszliście samych siebie. Widok i zapach wszystkich potraw z pewnością, cytując klasyka: ROBIŁY WRAŻENIE !!!

I nastąpił długo wyczekiwany punkt kulminacyjny naszego bogatego programu, czyli  występy artystyczne.

Jako pierwsza zaprezentowała się niesamowita klasa 1 TE  z frontmanem Nicolasem, który pochodzi z Brazylii. Występ opierał się na ekspresyjnym tańcu do znanych z Tik Toka utworów w języku portugalskim. Dodatkowo klasa zaprosiła odważnych ochotników do zatańczenia ulubionej piosenki znanego piłkarza Neymara. Ku zaskoczeniu widowni, na scenie pojawił się pan Tomasz Czyrny w towarzystwie utalentowanych uczennic z klasy 2 TH – Dominiki i Martyny, oraz szkolnego mistrza parkietu Johnnego. To był prawdziwy karnawał w R… .

Następnie scenę rozpalił występ klasy 4 TT.  Nasze szkolne gwiazdy Broadwayu zaprezentowały miasto Nowy Jork w iście musicalowym stylu. Piękni i młodzi artyści zatańczyli do przeboju Lady Gagi, który został spopularyzowany na Tik Toku i nawiązuje do serialu  Wednesday. Uwagę zwróciła stylizacja uczennic i uczniów – czarne ubrania (oprócz stawiającego na oryginalność Kacpra), wyszukane  fryzury i wyrazisty makijaż.

Klaso 4 TT – to był wasz ostatni  występ w murach szkolnych, wasze poczucie humoru, wdzięk, kreatywność i zaangażowanie pozostaną w naszej pamięci. Wszystkiego dobrego i trzymamy za Was kciuki 😉

Klasa 1 TT, to zespół, który postawił na styl festiwalu San Remo. Solistka Maja, wyglądająca niczym Monika Belucci, wraz z całą klasą wykonała przebój Sarà perché ti amo. Ku zaskoczeniu organizatorów okazało się, że publiczność jest lingwistycznie utalentowana i zna słowa tego włoskiego przeboju. Na szacunek zasługują: wykorzystanie flagi Włoch jako rekwizytu oraz wsparcie młodzieży przez ubraną we włoskie barwy wychowawczynię panią Wioletę Micherdę. Grazzie a Tutti – niesamowity debiut!

Aloha! Kolejny występ to debiut klasy 2 TH jako Hawaje. Układ choreograficzny do utworu z filmu Vaiana wprawił zgromadzonych w nostalgiczny nastrój. Urocze Magdalena i Natalia swoim tańcem zaczarowały publiczność. Wszyscy poczuliśmy się ja w filmie Disneya, dziękujemy – to była magiczna chwila! Na szczególne wyróżnienie zasługuje  Wiktor Zamorski, który postanowił w tym dniu krzewić kulturę japońską, którą jest od lat zafascynowany. Nasz Samuraj samodzielnie przygotował sushi, słodycze, przekąski i napoje, a chętni mogli zapoznać się z komiksami manggha i cieszyć się wykonanym przez Wiktora tatuażem z henny w języku kraju kwitnącej wiśni.

Hola Amigos! I wtedy weszły one, tancerki flamenco, ubrane w kreacje w kolorach gorącej Hiszpanii. Ku radości publiczności okazało się, że jedną z artystek była pani Barbara Piotrowska – wychowawczyni klasy 3 THL. Zachwyt, w szczególności damskiej publiczności, wzbudzili toreador Sasza i Alan w roli byka. Ponadto na chwilę mogliśmy poczuć atmosferę tzw. świętej wojny, czyli pojedynku piłkarzy Realu Madryt i FC Barcelony. Klasa 3 THL to ambitna, kulturalna, oczytana klasa, dlatego nie mogło zabraknąć znanych postaci z malarstwa i literatury takich jak: Picasso, Salvador Dali, Don Kichot, osioł i wiatrak. Występ zakończył Jhonaiker – brawurowym wykonaniem przeboju Calm down. Respeto klaso 3 THL!

Kolejne zaprezentowały się uczennice klasy 3 TT. Wybrały kraje bałkańskie i wykonały nostalgiczny utwór Ederlezio o utraconej miłości, spopularyzowany przez znanego na całym świecie muzyka Gorana Bregowicza. Dziewczęta, brawo za ambitny repertuar, a w szczególności za bałkańskie rytmy, wasze stylizacje i choreografię. Piosenka zagościła na dłużej w pamięci publiczności i można ją było słyszeć daleko poza murami szkoły, co świadczy o tym, że oczarowałyście wielu słuchaczy. Dziękujemy i nie możemy doczekać się kolejnego występu.

Jako następni zaprezentowali się ambitni reprezentanci klasy 4 TTP. Uczniowie wybrali taniec sirtaki do utworu z filmu Grek Zorba, który z gracją i prawdziwym kunsztem odtworzyli, nie obawiając się karkołomnych figur choreograficznych. Ten występ dosłownie porwał publiczność – każdy element występu był niesamowity: białe stroje, złote dodatki, Santorini w tle. Dziękujemy i już czekamy na to, co zaprezentujecie w przyszłym roku.

Niemcy były wyborem klasy 4 THP.  Występ zapoczątkowali uczniowie Aleksy i Oliwier w prawdziwie bawarskim stylu i z należytym niemieckim poczuciem humoru. Na uwagę zasługuje użycie oryginalnego instrumentu perkusyjnego – miednicy. W momencie kulminacyjnym dołączyła cała klasa i wspólnie z nauczycielem języka niemieckiego, panem Damianem Molickim, wykonali niezwykły taniec do znanej w Internecie piosenki z liczebnikami. Das war fantastisch! Herzlichen Glückwunsch, meine Damen und Herren!

W następnej kolejności zaprezentowała się klasa 4 TEP, która i tym razem nie zawiodła. Dwie tancerki Oliwia i Sylwia pozwoliły poczuć klimat boliwijskiego miasta La Paz tańcząc do brazylijsko-boliwijskiego hitu Lambada. Dźwięki rozgrzały publiczność do czerwoności, która  wbiegła tłumnie na scenę. Dziękujemy – to było niezwykłe przeżycie!

Ostatni występ był wyjątkowy. Klasa 4 TLP przygotowała inspirowane amerykańskim America’s Got Talent przedstawienie. Uroczy prowadzący w stroju Statuy Wolności zapowiadał kolejnych uczestników, a byli to m. in.: astronauci, kosmici, Faceci w Czerni, Hawajczycy, Szef Dawid, złodzieje, dzielny Szeryf Sir Putyra, Eminem i celebryci z Hollywood. Jury w składzie: empatyczna pani Sabina Dudek, urocza Klaudia Koszyk i szanowny pan Rafał Matus, w momencie kulminacyjnym wcisnęli złoty przycisk i aula pokryła się złotym konfetti. Klaso  4 TLP – gratulujemy pomysłu, scenografii, kreatywności, poczucia humoru i pracy zespołowej. To były niezapomniane chwile – respect!
Wasz występ podsumujemy fragmentem tekstu piosenki, którą wybraliście jako intro:

Can we go back? This is the moment
Tonight is the night, we’ll fight till it’s over
So we put our hands up
Like the ceiling can’t hold us
Like the ceiling can’t hold us

Wyniki konkursu:

Tytuł Mistrza w kategorii „Poczucie humoru” – klasa 4 THP

Tytuł Mistrza w kategorii „Praca zespołowa” – klasa 4 TT

Tytuł Mistrza w kategorii „Sztuka kulinarna” – klasa 4 TTP

Tytuł Mistrza w kategorii „Najlepszy Vibe” – klasa 4 TEP

Tytuł Mistrza w kategorii „Stylizacja” – klasa 3 THL

Tytuł Mistrza w kategorii „Śpiew” – klasa 3 TT

Tytuł Mistrza w kategorii „Najlepsze Flow” – klasa 2 TH

Tytuł Senseia – Wiktor Zamorski – klasa 2 TH

Tytuł Mistrza w kategorii „Taniec” – klasa 1 TE

Tytuł Mistrza w kategorii „Wiedza” – klasa 1 TT

NAGRODA GRAND PRIX – klasa 4 TLP 🏆🥇🏆


Wyniki konkursów indywidualnych:

– fotograficzny – najlepsza stylizacja:

Barbara Piotrowska (tancerka flamenco) oraz Julia Szczurek i Kamil Pokuta z klasy 2 BF (styl słowiański)

-fotograficzny – kulinaria – Joanna Klimczyk (Wielka Brytania)

Dziękujemy za głosy na najlepszego aktora, and the Oscar goes to…, a tego dowiecie się wkrótce z relacji na Instagramie.

 

Szczególne podziękowania:

 • dziękujemy pani Dyrektor, Jury oraz panu wicedyrektorowi Kazimierzowi Mastkowi,
 • Panu Tomaszowi Kowalikowi – za pomoc w organizacji imprezy szkolnej,
  Wychowawcom, którzy zaangażowali się w organizację tego wyjątkowego Dnia,
 • Rodzicom i rodzinom naszych uczniów m.in. Babci Kuby Jasińskiego z 4 THP – za przepyszne ciasto z jabłkami, mamie Nicolasa z 1 TE – za wszystkie brazylijskie przysmaki Obrigada! Mamie Jhonaikera, która już drugi rok pomaga synowi przygotowywać pyszne potrawy. GRACIAS!
 • Panu Szeryfowi – za uświetnienie występu,
 • Nauczycielom i pracownikom, którzy odwiedzili nas w tym Dniu, oraz tym, którzy dzielnie zastępowali innych,
 • Wspaniałemu Trio: p. Wojciechowi Zgudowi, p. Rafałowi Matusowi i p. Tomaszowi Czyrnemu – za piękną aranżację utworu Zbigniewa Wodeckiego Lubię wracać, tam gdzie byłem 🙂
 • naszym DJ-om: Szymonowi Banasikowi i Alanowi Kowalskiemu – za pracę w wyjątkowych okolicznościach 😉
 • naszemu utalentowanemu Bartkowi Dudzikowi – za świetny film z tego dnia,
 • Oliwii Koczwarze i Gabrysi Głogowskiej – za zdjęcia i relacje na Instagramie,
 • Nadii Florek i Oli Puchale – za konkurs „1 z 10” oraz wielokrotne pokonanie trasy aula-sekretariat,
 • naszym uroczym hostessom z klasy 1 BB, które zadebiutowały w Samorządzie Uczniowskim,
 • wszystkim członkom SU, którzy występowali na scenie,
 • na koniec chcielibyśmy podziękować WAM SZANOWNI UCZNIOWIE, każdy z Was dostaje wirtualny tytuł
  MISTRZA W KATEGORII: odwaga, kreatywność, zaangażowanie, dystans oraz najlepsze flow.

Bonusy:
każdy uczeń, który się zaangażował w tym Dniu, otrzyma immunitet, szczegóły u pani Sabiny Dudek.

Film z Dnia Kultur Narodów Świata
Współpracujemy z: