Start > Aktualności > Aktualności > KAZIMIERZ – PRZEZ BRAMY CZASU I KULTURY

KAZIMIERZ – PRZEZ BRAMY CZASU I KULTURY

W dniu 30.11.2023 roku uczniowie klasy 2 TH wraz z opiekunem dr Robertem Warchałem wyruszyli w kierunku krakowskiego Kazimierza – jednego z najbardziej kulturowych i historycznych miejsc w Polsce. Podczas naszego spaceru zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc, zanurzając się w bogatą historię i kulturę tego niezwykłego obszaru.

Naszym pierwszym przystankiem był Nowy Cmentarz Żydowski. Po wejściu na teren cmentarza, otoczonego starodrzewem i zabytkowymi nagrobkami, przenieśliśmy się w czasie do wielu pokoleń historii żydowskiej społeczności w Krakowie, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć głębokie korzenie kultury Żydów na tym obszarze.

Następnie udaliśmy się do Starej Synagogi, najstarszej synagogi w Krakowie. Zbudowana w XV wieku, pełniła funkcję miejsca modlitwy i skupienia dla miejscowej społeczności. Mury tego obiektu, to nie tylko zabytek architektoniczny, ale także świadek dziejów i tradycji.

Kolejnym punktem naszej trasy był obszar synagogalny, na którym znajdują się Synagoga Poppera, Synagoga Remu i Synagoga Izaaka. Każde z tych miejsc miało swoją unikalną historię i charakter. Synagoga Poppera zaskoczyła nas swoim stylem architektonicznym, a Synagoga Remu, będąca jedną z najstarszych synagog w Polsce, przywiodła nas do czasów renesansu. Synagoga Izaaka, z kolei, zwróciła uwagę swoją eklektyczną architekturą.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Plac Nowy, centralne miejsce życia społeczno-kulturalnego Kazimierza. Obecnie w miejscu, gdzie stała synagoga, znajdują się lokale gastronomiczne, kawiarnie i sklepy, a Plac Nowy stał się centralnym miejscem życia społeczno-kulturalnego w Kazimierzu.