Start > Aktualności > Aktualności > KONKURS RECYTATORSKI POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ „RADOŚĆ CZYTANIA” W TYGODNIU LITERATURY PRZY R4

Dzień 22 lutego 2023 r. był dla nas wyjątkowy. W auli Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRiP w Krakowie odbył się bowiem Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej ph. „Radość czytania”, który zgromadził  60 uczestników, uczniów ponad dwudziestu szkół podstawowych z Małopolski wraz z opiekunami. Druga część naszej imprezy była poświęcona  szeroko pojętej książce i literaturze, a to wszystko w ramach szkolnych obchodów Tygodnia Literatury. To cykliczna impreza literacko-czytelnicza, jaką organizujemy w celu promocji czytania oraz rozwijania pasji uczniów i pracowników szkoły.

Konkurs otworzyła pani wicedyrektor Magdalena Piórecka, a w dalszej części kibicowała nam Pani Dyrektor Elżbieta Kosacka, która również wręczyła nagrody laureatom.

Występy były emocjonujące, pełne wdzięku. Uczniowie zaprezentowali liczne umiejętności i szyk artystyczny. Wielu ujęło komisję konkursową, w skład której wchodziły: pani Irena Firlej-Liszka, pani Barbara Piotrowska i pani Edyta Gawin, pewnością siebie i talentem. Duże wrażenie wywarły też na nas stroje, przebrania oraz cała scenografia występów. Nawet sam prowadzący, pan Rafał Matus – nauczyciel historii, niejednokrotnie wyrażał wzruszenie i nieustannie wspierał uczestników konkursu dobrym słowem. Dla niejednej osoby była to próba odnalezienia się na scenie, walki z tremą i pokonania własnych słabości. Pamiętajcie, jesteście kolejny krok do przodu i macie coraz większe obycie. Trzymamy kciuki za wszystkich, którzy podejmą kolejne wyzwania artystyczne! A oto wyniki konkursu.

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO

I miejsce – Łucja Klimkowicz – Szkoła Podstawowa w Przybysławicach („Wrażenia teatru”)

II miejsce – Wiktor Szostak-Sobalski – Szkoła Podstawowa w Wielmoży („Nienawiść”)

III miejsce – Jakub Kusarek – Szkoła Podstawowa w Racławicach („Urodziny”)

Wyróżnienia:

Dorian Niezgoda – Szkoła Podstawowa w Kobylanach („Kot w pustym mieszkaniu”)

Mikołaj Mrozicki – Szkoła Podstawowa w Kobylanach („Pierwsza fotografia Hitlera”)

Nie mogliśmy nagrodzić wszystkich, jednak chcemy dodatkowo wyrazić uznanie dla jeszcze kilku wystąpień (uczestnicy są wymienieni wg kolejności prezentacji). Szczególne gratulacje dla:

• Oliwii Żak (Szkoła Podstawowa w Olszowicach) – za wyśpiewanie fragmentu wiersza „Nic dwa razy”,
  • Darii Pokrywki (Szkoła Podstawowa w Kobylanach) – za urocze wykonanie i piękną interpretację „Prospektu”,
  • Natalii Zagórskiej (Szkoła Podstawowa w Konarach) – za akcenty aktorskie i piękną interpretację „Kota w pustym mieszkaniu”,
  • Filipa Mizery (Szkoła Podstawowa w Nielepicach) – za interpretację „Cebuli”
  • Liwii Gawlik (Szkoła Podstawowa w Wieliczce) – za adekwatny do sytuacji strój i interpretację „Kota w pustym mieszkaniu”,
  • Karola Starby (Szkoła Podstawowa w Wieliczce) – za interpretację i oddanie nastroju wiersza „Jeszcze”,
  • Marii Twardowskiej (Szkoła Podstawowa w Widomej) – za aktorskie oddanie klimatu utworu „Konkurs piękności męskiej”,
  • Katarzyny Sławińskiej (Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie) – za rekwizyty, oddanie nastroju utworu i interpretację „Relacji ze szpitala”,
  • Laury Kutyny (Szkoła Podstawowa Nr 53 w Krakowie) – za akcenty aktorskie i piękną interpretację „Perspektywy”.

Imprezę konkursową poprowadzili pani Barbara Piotrowska i pan Rafał Matus. Natomiast pani Zuzanna Kurek w przerwie konkursowej zaprezentowała naszym gościom ze szkół podstawowych ofertę edukacyjną ZSRiP, a następnie przeprowadziła quiz literacki dla uczniów Zespołu. Wszystkim organizatorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Niespodzianką dla zgromadzonych w auli był występ wokalny uczennic z klasy 3 TT, które zaprezentowały poezję śpiewaną, w tym hymn „Smutno mi, Boże” J. Słowackiego. Dziękujemy i liczymy na kolejne nowe aranżacje.

Atrakcją tego szczególnego dnia była też tzw. „Randka w ciemno z książką” przygotowana przez bibliotekarza p. Edytę Gawin oraz zainicjowana przez p. Barbarę Piotrowską „Strefa epickiej książki” – kanapa, na której mógł zasiąść każdy nauczyciel czy uczeń, który chciał przeczytać fragment swojej ulubionej książki i opowiedzieć jakąś historię związaną z literaturą. I znalazło się kilku odważnych 🙂 Dziękujemy za wspaniałe historie, komentarze, zabawne prezentacje, jak też za dwujęzyczne wystąpienie pana Damiana Molickiego, nauczyciela języka niemieckiego.

WYNIKI QUIZU WIEDZY LITERACKIEJ

I miejsce – klasa 4 TEP

II miejsce – klasa 2 TL

III miejsce – klasa 4 TLP