Start > Aktualności > Aktualności > LITERACKO I POLONISTYCZNIE, CZYLI SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE KRAKÓW

LITERACKO I POLONISTYCZNIE, CZYLI SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE KRAKÓW

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – opowieść o niezwykłej poetce i fascynującej kobiecie

Dnia 3 października 2019 r. uczniowie klasy 1 TEP wraz z wychowawcą p. Zuzanną Kurek wzięli udział w spotkaniu autorskim z poetką i pisarką krakowską Agnieszką Stabro. Organizatorem wydarzenia była Bibliotekę Kraków.

Celem spotkania było przybliżenie sylwetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, polskiej poetki związanej z Krakowem. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawej biografii i poznać nieznane dotąd fakty z życia pisarki.

Po przedstawieniu sylwetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej młodzież dowiedziała się sporo o najtrudniejszym okresie życia poetki naznaczonym walką z nowotworem. Pani Agnieszka Stabro skupiła się na ostatnich latach życia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Uczniowie poznali  portret kobiety doświadczonej emigracyjną uciążliwością, samotnością i ciężką chorobą. Spotkanie zostało wzbogacone o fotografie notatek pochodzących z ostatnich lat życia poetki.

Druga część spotkania miała formę warsztatów literackich. Młodzież miała za zadanie wymienić niezbędne według nich elementy, które składają się na owocną twórczość poetycką. Prowadząca spotkanie zebrała pomysły uczestników i przyznała, że wszystkie są trafione. Poetka uzupełniła także propozycje uczniów o własne doświadczenia związane z artystyczną twórczością, tworząc niezbędnik pisarza.

Dla pierwszoklasistów była to niewątpliwie ciekawa lekcja języka polskiego. Serdecznie dziękujemy.