ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > „OD RZEŹNIKA DO CUKIERNIKA” – wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

„OD RZEŹNIKA DO CUKIERNIKA” – wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Dnia 11 kwietnia 2018 roku w Muzeum Ziemi Miechowskiej oglądnęliśmy wystawę „Od rzeźnika do cukiernika” poświęconą historii rzemiosła od najstarszych wzmianek w istniejących tekstach źródłowych aż  po współczesne czasy, w których  Miechowski Cech Rzemiosł Różnych zrzesza 38 członków różnych branż.
Wystawa, którą mieliśmy przyjemność oglądnąć prezentowała historię najważniejszych rzemiosł funkcjonujących w Miechowie na przestrzeni wieków. Do najstarszych zrzeszeń rzemieślników należeli rzeźnicy opisywani już przez Jana Długosza, który w  „Liber beneficjorum” odnotował 26 jatek rzeźniczych w Miechowie.Dzięki ciekawej prezentacji historii poszczególnych  rzemiosł przez  p. Marcina Florka- przewodnika i kustosza muzeum, mogliśmy usłyszeć wiele opowieści i wątków związanych z rozwojem miechowskiego rzemiosła.
Bardzo doceniliśmy fakt, że mogliśmy zobaczyć i nawet dotknąć niektóre eksponaty np.;narzędzia fryzjerskie, stolarskie, krawieckie, szewskie, żelazka z tzw. duszą, wyroby kowalskie, odlewnicze, ceramiczne. Jeden z najbardziej interesujących nas eksponatów świadczących o wysokim poziomie i perfekcjonizmie zegarmistrzostwa na tym terenie to do dzisiaj funkcjonujący mechanizm zegara, który do niedawna jeszcze wybijał godziny na wieży Miechowskiej Bazyliki. Podczas zwiedzania wystawy wykazaliśmy się wiedzą w zakresie prezentowanych zawodów. Fachowo określaliśmy nazewnictwo i przeznaczenie poszczególnych eksponatów, jak również zdobyliśmy w iele cennych informacji na temat historii naszych zawodów. Wystawa zainspirowała nas do przyszłych działań związanych z poszerzeniem wiedzy na temat historii rzemiosła Miasta Krakowa.


 „PRZEZ KREW IDZIEM KU WOLNOŚCI ” – 155 rocznica Bitwy Miechowskiej.

W Muzeum Ziemi Miechowskiej zapoznaliśmy się nie tylko z historią rzemiosła ale również  z wydarzeniami związanymi z walkami niepodległościowymi XIX wieku na tym terenie.
Wystawa „ Przez krew idziemy ku wolności” zaprezentowała nam  heroizm Polaków od czasów powstania listopadowego aż po klęskę powstania  styczniowego – roku 1863.
Pan  Marcin Florek- przewodnik muzeum przedstawił krótką  historię walk z rosyjskim zaborcą ze szczególnym uwzględnieniem bohaterstwa Polaków w tzw. Bitwie Miechowskiej, która niestety zakończyła się klęską – około 200 powstańców zginęło w obronie Miechowa. Znamiennym był dla nas fakt, że najdotkliwsze straty poniosły oddziały, w których walczyła młodzież krakowska. Niestety, miasto zostało splądrowane, spalone przez oddziały rosyjskie. Znaczne straty poniosła polska kultura, zniszczono niezwykle cenne zbiory biblioteczne, numizmatyczne, archeologiczne i geologiczne, jak również zrabowano cenne obrazy Wincentego Piątkowskiego. Dzięki zgromadzonym eksponatom: obrazom, fotografiom, biżuterii, militariom, wojskowym odznaczeniom i dokumentom poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat heroizmu i determinacji Polaków w walce o niepodległość.

 
Współpracujemy z: