Start > Aktualności > Aktualności > PATRIOTYCZNA MAJÓWKA W ZSRIP

PATRIOTYCZNA MAJÓWKA W ZSRIP

W czasie długiego majowego weekendu odpoczywając nie zapominajmy o obchodzonych świętach państwowych:

2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Polskie barwy narodowe mają swoje źródło w herbie Królestwa Polskiego i herbie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel polskiej flagi pochodzi od bieli orła, stanowiącego godło Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, czyli godła Litwy. Oba godła widnieją na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na polskiej fladze biel znajduje się u góry, gdyż w naszej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

3 maja – święto uchwalenia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja jest najważniejszym dziełem Sejmu Czteroletniego – przyjęta ustawa zasadnicza, regulowała kompetencje najwyższych władz państwowych, ustrój państwa, oraz prawa i obowiązki obywateli. Była ona pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. 11 artykułów tego dokumentu wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Mimo że obowiązywała tylko przez rok (po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej unieważnili ją armia rosyjska i magnaci z konfederacji targowickiej. Pamięć o niej i jej znaczeniu pozwalała kolejnym pokoleniom podtrzymywać dążenia polskiego społeczeństwa do niepodległości. Stała się ukoronowaniem tego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze.

Szanowna szkolna społeczności jak co roku zapraszam do konkursu „Z flagą w tle”. Uczniowie, którzy prześlą zdjęcia nawiązujące do majowych świąt państwowych, na adres rafalmatus73@gazeta.pl lub samorzadrzeznicza@gmail.com wezmą udział w stworzeniu patriotycznego kolażu.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone 🙂

Miłego Świętowania !!!!! – nauczyciel historii i wos-u – p. Rafał Matus