Start > Aktualności > Aktualności > ROMANTYCZNIE I MODERNISTYCZNIE

ROMANTYCZNIE I MODERNISTYCZNIE

Dnia 14 września 2022 r. lekcję języka polskiego odbyliśmy poza szkołą. Rozpoczęliśmy od włączenia się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. Dzięki uprzejmości pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, odbyliśmy ciekawe zajęcia poświęcone tematyce „Ballad i romansów” – lektury 11. odsłony ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Na początku przypomnieliśmy sobie biografię Adama Mickiewicza, po czym odczytaliśmy fragmenty ballad i przenieśliśmy się do świata pełnego tajemniczości i niepokojącej dziwności, tworzonej przez niezwykłych bohaterów. Po lekturze zostaliśmy zaproszeni do udziału w grze edukacyjnej, dzięki której wzbogaciliśmy naszą wiedzę o ciekawostki dotyczące Adama Mickiewicza i jego twórczości.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Krakowie, by przyjrzeć się interpretacji rozpędzającej się nowoczesności w sztuce dwudziestolecia międzywojennego w ramach wystawy „Nowy Początek. Modernizm w II RP”. Ekspozycja obejmuje ok. 500 obiektów – dzieł sztuki, książek, makiet, projektów i przedmiotów codziennego użytku. Cennym doświadczeniem była dla nas możliwość zobaczenia twórczego doświadczania nowoczesności. Oglądaliśmy dzieła skrajnie awangardowe, przykłady eksperymentów malarskich i fotograficznych oraz wynalazki, podkreślające fascynację techniką. Ekspozycja zawiera również przykłady sztuki modernistycznej artystów zakorzenionych w tradycji i nawiązujących do sztuki ludowej. Wystawa pokazała nam dynamikę zjawiska, jakim był modernizm oraz rolę doświadczania nowoczesności, wpisanej w polskie realia XX wieku.

Ogromnej dawce kulturalnych wrażeń towarzyszyła sympatyczna atmosfera wycieczki, stworzona przez równie sympatyczną młodzież 😉

Klasa 4 TEP z wychowawcą Zuzanną Kurek