Start > Aktualności > Aktualności > ŚWIĘTUJMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI – 22 KWIETNIA

ŚWIĘTUJMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI – 22 KWIETNIA

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To wyjątkowe święto ma uświadamiać ludziom na całym świecie oraz uczniom, rodzicom i całej społeczności lokalnej, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i mieszkańcom proponujemy udział w akcji ekologicznej.

Każdy znajdzie coś dla siebie.
W myśl zasady „ Myśl globalnie – działaj lokalnie” zapraszam do zrealizowania choć jednego zadania dla Naszej Matki Ziemi.

Nasze zadania do wykonania w okresie 22-26 kwietnia 2024
.
Po lekcjach wyjdź z domu:
1. Zadbaj o czystość swojego otoczenia – posprzątaj śmieci w swojej okolicy (własne podwórko, skwerek, park, plac zabaw, fragment chodnika przed domem, itp.).
2. Posegreguj śmieci (po zakupach, sprzątaniu terenu, po pracy w ogrodzie, itp.).
3. Podaruj przedmiotom drugie życie (wykonaj z surowców wtórnych ozdobę ogrodową lub pojemnik na rośliny, itp.).
4. Zmniejsz emisję CO2 wsiądź lub przesiądź się na rower, hulajnogę, rolki (pojedź na wycieczkę min. 15 minutową).
5. Idź na spacer i sfotografuj piękno naszej przyrody (kwiaty, owady, ptaki, krajobraz, itp.).

Po wykonaniu co najmniej jednego zadania udokumentuj fotograficznie swoje zaangażowanie w akcji i prześlij na adres: wiola.micherda@gmail.com do 26 kwietnia.

Ze wszystkich nadesłanych zdjęć wykonam prezentację naszych wspólnych działań na rzecz lokalnego środowiska naturalnego.
Wasze zaangażowanie zostanie docenione.

W dniu 22.04.2024 r. zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli ZSRiP MIRiP w Krakowie do wspólnej zabawy i ubrania się na ZIELONO, oraz do założenia lub przyniesienia różnych gadżetów związanych ze Światowym Dniem Ziemi.

Pamiętajmy!
Dzień Ziemi powinien trwać cały rok. Wtedy mielibyśmy szansę zrobić coś znaczącego dla naszej planety.

Zachęcamy do uczestnictwa w innych akcjach:

Klimatyczne atrakcje dla małych i dużych!

14 kwietnia w godzinach 11.00-19.00 zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu proekologicznym, które odbędzie się w plenerze wokół Nowohuckiego Centrum Kultury – dołączcie do nas, aby celebrować święto naszej planety i podjąć działania na rzecz ochrony środowiska!

Początki Dnia Ziemi sięgają lat 70. XX wieku, kiedy ludzie w różnych krajach zaczęli organizować wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia dla planety płynące z jej nadmiernej eksploatacji. Od tego czasy Dzień Ziemi stał się globalnym wydarzeniem, mobilizującym społeczności do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody, promującym świadomość ekologiczną i edukującym o zagrożeniach dla środowiska naturalnego.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia przygotowaliśmy wiele atrakcji dla całych rodzin:

• warsztaty tematyczne: tym, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat ekologii i sposobów ochrony środowiska, proponujemy serię warsztatów tematycznych prowadzonych przez ekspertów różnych dziedzin,
  • konkursy i gry: udział w konkursach i grach nie tylko dostarczy zabawy i dreszczyku rywalizacji, ale będzie także promował kreatywność i wiedzę ekologiczną,
  • muzyka na żywo: usiądźcie wygodnie i cieszcie się występami zaproszonych artystów, którzy swoją muzyką będą inspirować do dbałości o naszą planetę,
  • strefa relaksu: jeśli potrzebujecie chwili wytchnienia odwiedźcie naszą strefę relaksu, gdzie będziecie mogli odpocząć w otoczeniu natury i zapomnieć o codziennym pośpiechu,
  • strefa zabaw dla dzieci: nie zapominamy o naszych najmłodszych uczestnikach – dla dzieci przygotowaliśmy strefę zabaw, gdzie będą mogły się bawić, tworzyć i w przyjazny dla nich sposób edukować jak dbać o środowisko,
  • koncert: w kulminacyjnym punkcie programu będziemy celebrować piękno naszej planety poprzez muzykę i wspólną radość.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do promowania działań na rzecz ochrony środowiska i podnoszenia świadomości ekologicznej, ale także do jednoczenia sił i wspólnego podejmowania działań na rzecz lepszego jutra. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na to, by wprowadzać zmiany na lepsze, a razem możemy wiele zdziałać dla naszej planety. Świętujmy Dzień Ziemi każdego dnia!

Organizator:
Gmina Miejska Kraków

Zachęcam do obejrzenia filmów edukacyjnych:

1. „Człowiek”, 2015 rok

Nad tym filmem Yann Arthus-Bertrand, francuski podróżnik, fotograf, reżyser, reporter i dziennikarz, a także Ambasador Dobrej Woli Programu Środowiskowego ONZ, pracował trzy lata. Jego celem była odpowiedź na pytanie: „Co czyni mnie człowiekiem?”.

1. „David Attenborough. Życie na naszej planecie”, 2020 rok

Davida Attenborough – biologa, popularyzatora wiedzy przyrodniczej o świecie, pisarza i podróżnika, raczej mało komu trzeba przedstawiać. Prócz tego, że wydaje się on postacią o  nieskończonych zasobach energii, uchodzi też za jeden z największych żyjących autorytetów w kwestii ochrony planety, popularyzacji wiedzy o naturze oraz szacunku do niej. Niektórzy twierdzą nawet, że jeśli to nie on przemówi nam do rozumu, nikt tego nie zrobi.

1. „Kiss the Ground”, 2020 rok

Kto jest fanem Woody’ego Harrelsona (narrator filmu), ten „Kiss the Ground” powinien mieć na swojej liście pozycji do obejrzenia! Jeśli jednak fanem Harrelsona nie jesteś (niemożliwe!), a interesujesz się kwestiami zmian klimatycznych, postępującej utraty bioróżnorodności, sposobami dbania o Ziemię, warto zapoznać się z niniejszym obrazem.

1. „Czy czeka nas koniec?”, 2016 rok

W zrealizowanym dla „National Geographic” filmie mowa o wpływie zmian klimatycznych na środowisko oraz skutkach globalnego ocieplenia. Narratorem i przewodnikiem jest w nim aktor Leonardo di Caprio. Podróżuje on po kontynentach i niczym prowadzący śledztwo reporter zapoznaje się z problemem. Zadaje pytania, rozmawia z ludźmi. Wśród jego rozmówców pojawiają się światowi przywódcy, jak Barack Obama czy wizjonerzy, np. Elon Musk

Organizator – Pani Wioleta Micherda, nauczyciel geografii.