ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > W OPACTWIE CYSTERSÓW W MOGILE

W OPACTWIE CYSTERSÓW W MOGILE

Dnia 12 grudnia 2022 roku klasa 2 TL wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Kuś i p. Kingą Siembab wzięła udział w wycieczce do Opactwa Cystersów w Mogile.

Zgromadzenie cystersów jest jednym z najstarszych konwentów, które pojawiły się na ziemiach polskich. W 1222 roku w podkrakowskiej wsi Mogiła założono kolejne opactwo, którego fundatorem był ród Odrowążów. Przy klasztorze wybudowano kościół pw. Matki Bożej Wniebowziętej i św. Wacława, który jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Polsce. Mogilskie opactwo słynie z Krzyża, do którego udaje się co roku tysiące pielgrzymów. W klasztorze można zobaczyć także polichromie z XVI w. wykonane przez jednego z najsłynniejszych polskich cystersów Stanisława Samostrzelnika.

Celem wycieczki było poznanie historii Opactwa w Mogile i braci cystersów oraz sposób ich funkcjonowania. Uczestnicy wycieczki oprócz kościoła i Muzeum Opactwa, zwiedzili także zabudowania klasztorne w których żyją na co dzień „biali” bracia. Dzięki temu mieli możliwość zapoznać się ze średniowiecznymi i nowożytnymi zabytkami, oraz dostrzec pozostałości po odległych wydarzeniach historycznych, które zachowały się do naszych czasów.
Współpracujemy z: