Start > Aktualności > Aktualności > WYCIECZKA DO EKOSPALARNI

WYCIECZKA DO EKOSPALARNI

Dnia 23 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 2 TL pod opieką p. Agnieszki Kuś i p. Przemysława Kubala wzięli udział w wycieczce zawodowej po Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić ścieżkę edukacyjną w krakowskiej Ekospalarni. Zajęcia miały na celu uświadomienie zwiedzającym roli prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w mieście. Ścieżka edukacyjna przybliżyła najważniejsze części procesu termicznego przekształcania odpadów:

1. Przywóz i rozładunek odpadów do bunkra.
2. Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych.
3. Oczyszczanie spalin.
4. Wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej.
5. Zagospodarowanie odpadów procesowych.
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie (Ekospalarnia) został wybudowany jako odpowiedź na potrzeby ekologiczne Krakowa stanowiąc część projektu pn. „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Zakład może przetworzyć w ciągu roku maksymalnie 245 tys. ton odpadów komunalnych. Do termicznego przekształcenia kierowane są zmieszane odpady komunalne wyselekcjonowane przez mieszkańców oraz inne odpady powstałe w wyniku przeróbek mechanicznych odpadów komunalnych (po procesach odzysku odpadów, tj. odpadów materiałowych, wielkogabarytowych, poremontowych).