ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > WYCIECZKA DO MUZEUM WITRAŻU

WYCIECZKA DO MUZEUM WITRAŻU

Klasa 2 BA wraz z wychowawczynią p. Renatą Grzyb w dniu 14.11.2023 udała się na warsztaty do niezwykłego miejsca, Muzeum Witrażu. Jest to kontynuacja tematu z poprzedniej wycieczki. Dzięki niezwykłemu talentowi opowiadania i zaciekawiania słuchacza, p. Lucyna Łuczak przeniosła uczniów w kolorowy świat szklanych witraży.

Dowiedzieli się, że to najstarsza pracownia witraży w Polsce, a cały budynek został specjalnie w tym celu zaprojektowany i zbudowany w 1902 r. Wszystkie pracownie posiadają ogromne okna od strony północnej, co gwarantuje naturalne światło od świtu do zmroku. Należy pamiętać, że witraż nie istnieje bez światła. To dzięki niemu można dostrzec jego piękno i kunszt rzemieślników, którzy je wykonali.
Witrażyści w swojej pracy wykorzystują szkła wytwarzane tradycyjną metodą w palecie 800 barw. Cała praca wykonywana jest ręcznie – od projektu, poprzez dopasowywanie kolorów, wycinanie poszczególnych szklanych elementów, patynowanie malowanych szczegółów do łączenia wszystkiego w całość za pomocą lutownicy.
Stała Wystawa muzeum: Galeria Młodopolskich Mistrzów Witrażu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można podziwiać witrażowe dzieła czterech wybitnych artystów początku XX wieku: Wyspiańskiego, Mehoffera, Jastrzębowskiego i Stefana Matejki (bratanka Jana). Dodatkowo, na wszystkich piętrach pracowni mieszczą się wspaniałe projekty i przykłady ukończonych prac z ponad stuletniej historii tego miejsca.Współpracujemy z: