ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > WYCIECZKA SZKOLNA – KU PAMIĘCI OFIAROM HOLOCAUSTU

WYCIECZKA SZKOLNA – KU PAMIĘCI OFIAROM HOLOCAUSTU

W dniu 29.03.2023 r. odbyła się wycieczka uczniów z klas 1 TE, 1 TH, 2 TT, 2 BB, 3 THL, 3 TT, 3 BA, 3 BB, 3 BFS, 4 TEP, 4 TT, 4 TH, 4 THP, 4 TLP oraz 4 TL  do Oświęcimia, w którym znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „KL Auschwitz – Birkenau”.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzu, jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę), rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera, nazywany także „fabryką śmierci”.

Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: bramy wjazdowej z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsca obozowej orkiestry, placu apelowego, szubienic dla więźniów – uciekinierów, Blocku 6 – wystawy ukazującej, jak wyglądało życie więźnia. Kolejne miejsca to: „Ściana straceń”, cela ojca bł. Maksymiliana Kolbego, wystawa multimedialna przedstawiająca Holocaust Żydów wraz z kopią „Księgi imion”, czyli wszystkich pomordowanych Żydów w czasie wojny, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia, gdzie pozostały oprawki okulary, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne i in. przybory.

Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka kilometrów – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się on obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS, tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych, którzy nadawali się do pracy. Widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

Mamy nadzieję, że przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem dla uczniów.

Opiekunami wycieczki byli pan wicedyrektor Kazimierz Mastek, pani Wioleta Micherda, pani Barbara Piotrowska oraz pan Rafał Matus.

 

 
Współpracujemy z: