ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > Wystawa „Niepodległość” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wystawa „Niepodległość” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od dziś – 31.10.2018 r. do 27.01.2019 r. można podziwiać w głównym gachu Muzeum Narodowego w Krakowie wystawę „Niepodległość – wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”.

Wielu artystów współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace – 779 dzieł sztuki – złożą się na wystawę MNK. Pokażemy obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji MNK, jednak dla zilustrowania najważniejszych wątków wystawy wypożyczyliśmy dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji. To m.in. Biblioteka Polska w Paryżu, Musée des Beaux-Arts d’Angers, Snite Museum of Art z Indiany (USA) oraz polskie Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. 

Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana jest w Krakowie – mieście, z którym Józef Piłsudski był silnie związany. Tu mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach tutejszej katedry. 

Kuratorzy: Wacława MilewskaPiotr Wilkosz
Koordynator: Katarzyna Pawłowska

źródło: http://mnk.pl/wystawy/niepodleglosc

Serdecznie zapraszam. Ja już obejrzałam.

Wystawa wzrusza i prezentuje burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Pomaga w edukacji młodzieży i w zrozumieniu historii minionych dwustu lat.

Edyta Gawin
Współpracujemy z: