ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > Z WIZYTĄ W KRAKOWSKIEJ HUCIE SZKŁA

Z WIZYTĄ W KRAKOWSKIEJ HUCIE SZKŁA

W dniu 13 listopada 2023 r. klasa 2 BA wraz z wychowawczynią p. Renatą Grzyb odwiedziła jedną z najstarszych hut szkła w Polsce, Krakowską Hutę Szkła przy ul. Lipowej. Przewodnikiem grupy była p. Aleksandra Skorek, która bardzo ciekawie omawiała na bieżąco cały proces technologiczny wytwarzania wyrobów szklanych oraz przybliżyła uczniom bardzo niszowy zawód hutnika szkła.

Klasa uczestniczyła w pokazie formowania szkła, co pozwoliło z bliska poznać fascynujący proces powstawania wyrobów szklanych. W krakowskiej hucie wyroby szklane są wytwarzane ręcznie metodą tradycyjną.
Klasa została także oprowadzona po stałej ekspozycji dotyczącej historii i technologii szklarstwa, obejmującej: zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3.Współpracujemy z: