ul. Rzeźnicza 4
31-540 Kraków
tel. 12 421 38 44 szkola@izba.krakow.pl
Start > Aktualności > Aktualności > ZWIEDZAMY KOPALNIĘ SOLI W WIELICZCE I KRAKOWSKIE MUZEUM FARMACJI

ZWIEDZAMY KOPALNIĘ SOLI W WIELICZCE I KRAKOWSKIE MUZEUM FARMACJI

Dnia 16 kwietnia 2024 zwiedziliśmy Kopalnię Soli „Wieliczka”, zeszliśmy na głębokość 135 metrów pod ziemię po 380 stopniach, aby dojść do podziemnego miejsca przypominającego solne miasto. Idąc turystycznym szlakiem znaczonym ogromnymi solnymi komorami, pozostałościami po wydobytej soli na przestrzeni wielu wieków, napotykaliśmy niepowtarzalne instalacje obrazujące trud pracy górników, jak również przeobrażenia technologiczne tego miejsca. Nasz zachwyt wzbudziły wyjątkowe dzieła lokalnych artystów wykonane z solnych bloków – rzeźby, płaskorzeźby, kandelabry, zdobne posadzki, ornamenty barier… Na fascynację zwiedzających wpływa także niepowtarzalne piękno lazurowych jezior, zanurzonych w głębi ogromnych komór solnych, które do niedawna można było przepłynąć łodzią.
Przechodząc skalnymi korytarzami byliśmy świadkami wciąż zmieniającej się rzeczywistości – historyzm przeplatał się z fantastyką. Komory z posągami Wielkich Polaków – króla Kazimierza Wielkiego, Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II przeplatały instalacje krasnali wyjętych z lokalnych bajek, legend, przenosząc nas w świat fantazji.
Niespotykane piękno i bogactwo artystycznego obrazowania uwiecznionego w solnej materii mogliśmy podziwiać w największej dostępnej podziemnej komorze, w której znajduje się Kaplica św. Kingi.
Usytuowanie kaplicy, różnorodność form artystycznych, technologia ich wykonania wskazuje na najwyższy kunszt artystyczny. Pani przewodnik podkreśliła niesamowitą moc akustyczną kaplicy, dzięki której w tym właśnie miejscu odbywają się koncerty największych kompozytorów polskich i zagranicznych. Kaplica wykorzystywana jest również jako studio nagrań wielkich instrumentalistów współczesności.
Nie da się ująć słowem wielkości Kopalni „Wieliczka”, dlatego to „Opus Magnum” zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zachęcamy obejrzyjcie, doświadczcie fascynującego piękna i niecodziennych wrażeń.
Uczniowie klasy: 3 BFS, 2 TH, 3 TL oraz p. I.Firlej-Liszka i p. Edyta Gawin.

Tego samego dnia klasa 2 BF odwiedziła wraz z p. Nadzieją Kolano Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowskie Muzeum Farmacji jest jednostką Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UJ. Jest to największe i najstarsze muzeum farmacji w Polsce, jedno z największych tego typu muzeów na świecie.



Współpracujemy z: